Brug erfa-grupper

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 19. november 2004.


Brancheforeningerne har også fået øje på de små virksomheders problemer med at finde ordentlig ERP-rådgivning.
Brancheorganisationen Dansk Transport og Logistik organiserer mere end 4.000 virksomheder i transporterhvervet med gennemsnitligt syv medarbejdere. Her mener seniorkonsulent Tim Hansen, at investeringer i ERP kan være uoverskuelige for mange af organisationens medlemmer:
- Hvis de for eksempel skal ud og købe en ny lastbil eller bus, kan de se, hvad de får med. Med ERP-systemerne er det anderledes. Mange i transporterhvervet har svært ved at overskue, hvad de skal have på it-området, og om de så får det rigtige. Det har bevirket, at mange nøjes med at få et simpelt faktureringsprogram eller finansbogholderi.
Tim Hansen peger på, at små virksomheder kan løse rådgivningsdilemmaet ved at gå sammen i erfa-grupper og udveksle dyrt købte erfaringer. Samtidig kan brancheorganisationerne få en vigtig rolle ved at opbygge central, uvildig rådgivningskompetence på ERP-området.

Billedtekst:
- Mange i transporterhvervet har svært ved at overskue, hvad de skal have på it-området.
Tim Hansen Dansk Transport og Logistik




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere