Forspring og patentering tæller

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 3. december 2004.


René Stockners vigtigste arbejdsopgave i sit nye job som administrerende direktør for Giritech bliver at udvikle den rette forretningsmodel til at få bredt teknologien ud i verden.
Stockner, der ved årskiftet forlader posten som Navision-ansvarlig hos Microsoft Business Solutions, påpeger især fire forhold, der tæller til det danske iværksætterfirmas fordel i kampen om markedet. Teknologien er enkel at bruge. Firmaet er et par år foran potentielle konkurrenter på teknologien. Og den er under patentering, hvilket beskytter forspringet. Desuden har investorerne bag firmaet, Vækstfonden og Nordic Venture Partner, lovet, at deres penge er "tålmodige".
- Hele markedet for sikkerhed er kæmpestort, og vi har kun set overfladen. Den dag man kan gå på nettet fra alle typer enheder, vil det boome. Hvad det gælder nu er at få opbygget en rigtig god virksomhed, der sætter standarden, siger René Stockner.
Selskabets marketingdirektør, den dansktalende australier Christopher Lind Arlaud, henviser til et marked som det kinesiske, hvor der endnu er relativt få på nettet, men hvor der vil komme millionvis af sikkerhedsmæssigt uerfarne brugere på.
Giritech er stiftet af amerikaneren Craig Damon, der blandt andet har arbejdet for Disney, og Jimi Jørgensen, der har vundet to priser for teknologi på de danske Reboot-konferencer. Også Arlaud er medstifter.

Sikkerhedsselskabet har ni mindre forhandlere i hus, men nogle pænt store partnere er lige på trapperne. Ifølge marketingdirektøren er den hurtigste installation sket på otte minutter. Den langsomste tog fire timer.
En virksomhed med 50 ansatte, der skal have sikker fjernadgang, skal betale omkring 2.800 kr. pr. person indledningsvis, og efter et årligt vedligeholdelsesgebyr på 2.000 kr. Endnu har Stockner og Arlaud ingen gæt på, hvad det vil koste i en privatbruger-version, der gør det muligt at få fjernadgang til egen pc.

Billedtekst:
Marketingdirektøren - I dag får brugeren en USB-sikkerhedsnøgle, men måske bliver mobiltelefonen, der i fremtiden rummer adgangsprogrammet, siger Giritechs marketingansvarlige Christopher Lind Arlaud.
Foto: Hans Juhl

Billedtekst:
direktøren - Jeg er overbevist om, at der fra både virksomheders og forbrugeres side kommer et krav om at få gjort sikkerhedsteknologi langt enklere at håndtere, siger René Stockner, der ved årsskiftet tiltræder som adm. dir. for Giritech.
Foto: Hans Juhl




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere