Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 7. januar 2005.
Den danske it-distributør Rosenmeier er klar til at politianmelde en forhandler, som erkender at skylde 1,7 millioner kroner, selvom gælden kun er 33.000 kroner.
Det har kostet den danske Lars Rosenmeier-koncern dyrt, at en direktør i datterselskabet Rosenmeier Periferi bedrog virksomheden for et beløb i millionklassen.
Nu viser det sig, at bedragerisagen ud over den bortviste direktør og to bogholdere også omfatter en forhandler, der spiller en væsentlig rolle.
- Det er en rigtig træls sag, den her, siger Jørn Rosenmeier, der fortæller, at han har lidt et direkte tab på 1,8 millioner kroner på bedragerisagen.
Jørn Rosenmeier, der er administrerende direktør for moderselskabet Lars Rosenmeier, understreger, at sagen bestemt ikke er afsluttet.
Ud over to bogholdere, der internt dækkede over den bedragerisigtede direktør Per Pedersen, er en forhandler indblandet i svindelaffæren.
- Det er korrekt, at der bliver indgivet en politianmeldelse mod en navngiven forhandler, oplyser Jørn Rosenmeier, der imidlertid ikke vil løfte sløret for, hvilken forhandler der er tale om.
Svindelen er foregået på den måde, at forhandleren har anerkendt at skylde Rosenmeier Periferi et langt større beløb, end der reelt var tale om.
- Forhandleren anerkender med sin underskrift over for vores revisor, Ernst & Young, at skylde os 1,7 millioner kroner på trods af, at han faktisk kun skylder os 33.000 kroner, fortæller Jørn Rosenmeier.
Det er grotesk
Hvorfor en forhandler skulle gøre det, kan være svært at forstå, men en årsag kan være, at den bedragerisigtede direktør har betalt forhandleren for at agere storskyldner.
- Men hvis ikke jeg kan bevise, at forhandleren har modtaget penge for at lade som om, at han skyldte os 1.667.000 kroner i stedet for de sande 33.000 kroner, så har jeg ingen sag. Det er grotesk, konstaterer Jørn Rosenmeier.