Domænesag op i Folketinget

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 21. april 2005.


Helge Sander og Lene Espersen bliver nu spurgt, hvad de vil gøre ved sagen om svindel med danske domæner. Politiet efterforsker stadig ikke sagen, og den situation er uholdbar, mener Det Radikale Venstre.

Sagen om fup og svindel med de godt 480 danske domænenavne bliver nu en politisk sag. It-ordfører for Det Radikale Venstre Morten Helveg Petersen vil nu rejse sagen over for videnskabsminister Helge Sander (V) og forlange en forklaring på, hvordan han og justitsminister Lene Espersen (K) har tænkt sig at dæmme op for kriminaliteten på internettet.
Det sker, efter Computerworld i sidste uge skrev, hvordan en udenlandsk ring af svindlere systematisk har udnyttet, at danske internetbrugere ofte taster forkert i browserens adresselinie. Svindlerne har købt 480 domæner med adresser, der ligner typiske tastefejl, som for eksempel daiting.dk i stedet for dating.dk. Taster man forkert i webadressen, bliver man ført videre til en amerikansk webside, hvorfra der blandt andet installeres en såkaldt dialer, der får pc'en til at ringe op til et dyrt østrigsk telefonnummer. Det kan resultere i store telefonregninger, hvis det ikke bliver opdaget i tide.

Sikkerhedseksperten Preben Andersen fra DK-Cert anmeldte allerede i februar sagen til Lyngby Politi efter at have fundet omfattende elektroniske spor efter svindlerne. Han hævder endda at være i besiddelse af det nummer, der ringes op til. Alligevel henlagde Lyngby Politi i første omgang sagen med den begrundelse, at ingen ofre, der er bosiddende i Lyngby Politikreds, har henvendt sig. Lyngby Politi har nu bedt Preben Andersen om yderligere oplysninger, men indtil videre ser det ikke ud til, at sagen vil blive efterforsket.
Det får nu Morten Helveg Pedersen op af stolen.
- Det er en uholdbar situation og et godt eksempel på, at it-kriminalitet nu begynder at blive vedkommende for alle. Eksempler som dette viser jo med stor tydelighed, at vi er nødt til at overveje at skabe en national enhed, der kan efterforske it-kriminalitet, siger Morten Helveg Pedersen, der ser et stort problem i, at det er de lokale politikredse, der skal efterforske den ofte internationale it-kriminalitet.
Også næstformanden for Folketingets Retsudvalg, Anne Baastrup (SF), vil nu bede Lene Espersen om en forklaring. Hun håber, at den kommende rapport fra Visionsudvalget for fremtidens Politi vil give anbefalinger til, hvordan politiet bliver rustet til at håndtere it-kriminalitet i fremtiden. Derfor maner hun indtil videre til forsigtighed.
- Men denne sag virker ærligt talt så Molbo-agtig, at den bør blive diskuteret i Folketingets retsudvalg og med justitsministeren, siger Anne Baastrup.

Billedtekst:
duer ikke - Eksempler som dette viser jo med stor tydelighed, at vi er nødt til at overveje at skabe en national enhed, der kan efterforske it-kriminalitet, siger den radikale it-ordfører, Morten Helveg Pedersen.
Foto: Torben Klint




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis