Der skal være tid til fortælle historier

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 29. april 2005.


Den kommunale topleders kalender flyder over med vigtige ledelsesopgaver i forbindelse med kommunalreformen. It er
en af dem. Fusion kræver fælles forståelse, mener Køges kommunaldirektør, Susanne Aaholm.

Fagmedarbejdere i kommunerne vil gerne levere faglig kvalitet. Men der er ikke en enslydende definition på, hvad det er i forskellige kommuner.
- Organisationer kan ikke tale med hinanden, men det kan mennesker. For at fusionere organisationer må man derfor anerkende medarbejdernes behov for at fortælle, hvordan de gør tingene, og hvad deres historie og traditioner er. En af de store ledelsesudfordringer i fusionen er at etablere tid og rum for, at medarbejderne kan fortælle deres historie og blive lyttet til, siger kommunaldirektøren i Køge, Susanne Aaholm.
Køge Kommune skal fusionere med Skovbo, og i den forbindelse tillægger Susanne Aaholm en artikelserie i Køge Dagblad om Skovbo Kommunes historiske traditioner enorm betydning.
- For at kunne flytte energien over på fremtiden skal vi vide, hvem vi er nu, mener hun.
Fordi mandatet til at udnævne den fremtidige topledelse og næste ledelseslag ligger hos de politikere, der vælges 15. november, er det ikke muligt at efterleve gængs ledelses- og organisationsteori, der ellers peger på, at den nye organisation skal etableres hurtigt.
- Man kan godt gøre det nu, men der vil være en risiko for, at det skal gøres om. Man må vurdere den risiko i den enkelte fusion. Man kan også tage med i overvejelserne, om man ønsker en ny ledelse efter et fordelingspolitisk kompromis eller en professionel lederudvælgelsesproces med hjælp udefra. I sidstnævnte tilfælde må man nok vente og leve med usikkerheden, siger Susanne Aaholm.
Hun mener, at en professionel proces ikke nødvendigvis altid er det rigtige valg.
- Vejen til de rigtige beslutninger kan gå gennem de forkerte, forstået på den måde, at hvis alle får buddet, vil nogle trække sig, når de selv indser, at de ikke kan magte opgaven. Hvis alle derimod ikke får buddet, risikerer man, at en fusionspartner kan føle sig uindbudt, og den gode stemning i fusionen kan tabes på gulvet, siger Køges kommunaldirektør.
Et andet handicap ved kommunefusionerne er, at de administrative ledere ikke kan oplyse de politiske ledere om de økonomiske ressourcer, fordi de dels er bestemt fra Christiansborg, dels afhænger af fremtidige, lokale politiske beslutninger om lokaler og it-systemer.
- En kommunefusion er et stort, organisatorisk projekt, hvor vi ikke kan skaffe budgetoverblik. Det er er problem, siger Susanne Aaholm.
Hun anser it-anliggenderne for meget vigtige for kommunefusionerne.
- It-integrationen er en kæmpe udfordring, og der vil helt sikkert være elementer af den, der går galt. Så gælder det om at bevare humor og motivation hos medarbejderne alligevel, siger hun.
- Det sværeste er nok at anerkende, at alt ikke er lige godt - og så få valgt det bedste til fremtidens løsninger. Det kan være svært at tale åbent om det, men også her er det vigtigt at være ærlig, mener hun.
En stor ledelsesudfordring i forhold til it er at kunne skelne mellem, hvornår det går an at bevare mangfoldigheden, og hvornår ensretning er rimelig, siger Susanne Aaholm.

Billedtekst:
"It-integrationen er en kæmpe udfordring, og der vil helt sikkert være elementer af den, der går galt"
Susanne Aaholm, køge kommune.
Foto: Torben Klint




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis