Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 27. maj 2005.
Stabile It-omkostninger
Virksomhedernes it-udgifter vil forblive på et uændret niveau i andet kvartal af 2005. Det viser en undersøgelse fra Merrill Lynch baseret på svar fra 75 amerikanske it-direktører og 25 europæiske. 77 af dem forventede, at it-omkostningerne i andet kvartal ville være uændrede i forhold til sidste kvartal. It-direktørerne er især interesseret i at købe mere sikkerhed, databaser og storage management. Til gengæld er interessen faldende for enterprise resource management-pakker og desktop-applikationer. just
Strid om CIO-rollen
En undersøgelse blandt CEO'er og CIO'er i USA's 500 største virksomheder viser, at der er meget forskellig syn på CIO-rollen. Begge parter mener, at rollen er strategisk. Men når it-direktørerne skal nævne deres ansvarsområder er det primært taktiske opgaver som kvalitetsprogrammer og omkostningsstyring.
Samtidig mener de fleste CEO'er, at CIO'en primært bliver målt på tid, omkostninger og øget værdiskabning. Undersøgelsen blev gennemført af ledelsesrekrutteringsvirksomheden, Halbrecht Bieberman Associates. just
It prioriteter for 2005
Det står skidt til med gennemførslen af it-projekter i mellemstore virksomheder. Det viser en ny undersøgelse fra it-virksomheden Info-Tech foretaget blandt 1.400 mellemstore virksomheder i England, USA og Canada. Ikke færre end 95 procent af de adspurgte svarede, at deres it-afdelinger leverede projekter, der enten var forsinkede eller ikke levede op til de forretningsmæssige krav. Det er derfor ikke overraskende, at kun 11 procent af de adspurgte virksomheder ser teknologi som et strategisk våben.
De tre primære årsager til, at it-projekterne mislykkes, er ifølge de adspurgte:
• Urealistiske tidsrammer (68 pct.)
• For få medarbejdere (64 pct.)
• Dårligt definerede projektmål (62 pct.)
just