Samtykkeregler under pres

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 27. maj 2005.


S og R vil fjerne den paragraf i lovforslaget om borgerservicecentre, som betyder, at myndigheder kan udveksle informationer uden samtykke fra borgeren.
Teknologirådets kritik af lovforslaget om borgerservicecentre bærer muligvis frugt. I hvert fald har Socialdemokraterne og Det Radikale Venstre stillet forslag om at fjerne den del af lovforslaget, der i ansøgningssager giver myndighederne lov til at udveksle informationer fra borgerne, uden at borgerne giver aktivt samtykke.

Men selv hvis den ændring bliver en realitet, vil borgerne stadig være ringere stillet, end de er i dag. Det mener jurist Birgitte Kofod Olsen fra Institut for Menneskerettigheder, som sidder i Teknologirådets arbejdsgruppe.
- I forhold til det, vi har kritiseret, er det en lille ting. Det er et lille skridt, men der er fortsat store problemer. Lovforslaget vil stadig begrænse retten til aktindsigt, og det vil stadig være muligt at udveksle oplysninger uden samtykke i sager, der ikke er ansøgningssager, siger hun.

Retsordfører for De Konservative Tom Behnke har tidligere udtalt sig kritisk om lovforslaget. Det kan meget vel tænkes, at han vil støtte forslaget fra S og R, eller at der kommer et andet alternativ i spil.
- Skal man ændre noget i borgernes retssikkerhed, skal man have meget kraftige bevæggrunde, og noget tyder på, at vi er gået for langt i det her udspil. Vi drøfter i øjeblikket nogle forslag med indenrigsministeren, og fredag morgen (i dag, red.) holder vi samråd i retsudvalget, hvor både indenrigsministeren og justitsministeren forventes at deltage. Så jeg forventer, at vi har fundet en løsning, inden ugen er gået, siger Tom Behnke.
En arbejdsgruppe i Teknolo-girådet har påpeget, at såfremt lovforslaget bliver vedtaget, vil de kommende borgerservicecentre kunne udveksle en række personoplysninger uden borgerens samtykke, og samtidig vil flere dokumenter få intern karakter, hvilket begrænser borgernes ret til aktindsigt.

Leif Osmark er freelancejournalist




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere