Hurtigere opdatering giver længere levetid

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den CTO d. 3. juni 2005.


Management-systemerne skal ligne dem, it-afdelingen kender fra administration af netværk og pc'er, mener Ericsson.

It-afdelingerne efterspørger systemer, der ligner det, de kender fra netværksadministrationssystemer, og de skal være tilsvarende effektive. Sådan lyder Ericssons bud på device management, som selskabet udbyder under betegnelsen Mobile Data Management.
- Kommer der opdateringer, skal det være muligt at få dem hurtigt ud på enhederne. Vore erfaringer viser, at denne type systemer hurtigt tjener sig hjem - især i større organisationer - fordi de får brugerne til at opdatere, og dermed udskydes det tidspunkt, hvor de anskaffer sig en ny model, siger Katarina Löweberg, direktør for Mobile Data hos Ericsson Enterprise.

Ericssons Mobile Data Management-løsning henvender sig til større virksomheder, men den udbydes gennem mobilselskaber, fordi infrastruktur-producenten ikke har ressourcer til at gå direkte ud til virksomhederne, men allerede har tæt samarbejde med en lang række tele- og mobilselskaber.
- Anvendelsen af denne type systemer vil i løbet af kort tid blive en forudsætning for brugen af mobile løsninger i større organisationer. Det vil vokse naturligt ud af systemerne til administration af pc'erne, og herudover tilbyder de mulighed for enkle procedurer til at foretage backup og genindlæse tabte indstillinger, hvilket hidtil har været svage punkter for mobile enheder, siger hun.
Når det gælder mindre virksomheder, ser Ericsson det som en naturlig opgave for mobilselskaberne at tilbyde styring, support og udvidede sikkerhedsfaciliteter som tjenester.

Billedtekst:
løsning - Device management-systemer vil i løbet af kort tid blive en forudsætning for brug af mobile enheder i større organisationer, siger Katarina Löweberg fra Ericsson Enterprises.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere