Microsoft-pris til dansk software

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 17. juni 2005.


På den netop overståede Microsoft
TechEd-konference vandt det danske software-selskab Add-On Products
to priser.

Det danske softwarefirma Add-On Products holdt den danske fane højt på den netop overståede Microsoft TechEd-konference i Florida - to af selskabets produkter vandt "Peoples Choice"-priser, der gives på bagrund af afstemninger blandt Microsoft-brugere.
Direktør for Add-On Products, Peer E. Astrup, var med til konferencen for at modtage prisen.
- Jeg er utrolig glad og stolt, siger Peer E. Astrup, der var sikker på, at firmaets ressourcestyringssystem RoomService ville vække opmærksomhed. At Add-Ons nyeste e-mailjournaliseringssystem også vandt en pris, var en ekstra fjer i hatten for det 10 mand store Vejle-selskab. Firmaet fokuserer udelukkende udviklingen på Microsoft-platformen, specielt Outlook og Exchange og har 325.000 kunder i 20 lande.
Office Central vandt i kategorien "Microsoft Office Integration" og er et tillægsprodukt til Microsoft Outlook. Office Central journaliserer automatisk ind- og udgående e-mails, dokumenter og kontaktinformation. Systemet fungerer ved hjælp af brugerdefinerede regler, der automatisk journaliserer information, så det er let at finde de oplysninger som normalt kan ligge skjult i en kollegas indbakke.

Netop CRM-systemer til små og mellemstore virksomheder er ifølge analysefirmaet Gartner vokset med 15 procent det seneste år og væksten forventes at fortsætte.
Add-On Products salgschef Kent Aagaard forventer da også yderligere fremgang for Office Central. Især Outlook-brugergrænsefladen er tillokkende for mindre virksomheder, mener han, og det er en vurdering, som IDC-analytiker Bo Lykkegaard er enig i.
- Det er utroligt vigtigt at anvende noget, som brugerne kender i forvejen. Der er mange leverandører af CRM-systemer til små og mellemstore virksomheder, der bygger oven på Outlook. I stigende grad ønsker virksomhederne ikke, at de ansatte skal skifte mellem forskellige produkter, siger Bo Lykkegaard.
Ifølge Bo Lykkegaard er tillægsprodukter til Outlook også interessante for mindre virksomheder, da den eksisterende serveropsætning kan genbruges.
- Små virksomheder har måske ikke nogen it-afdeling, så de vil helst undgå at skulle ændre for meget i deres serveropsætning, siger Bo Lykkegaard.
Add-on Products anden pris blev vundet i kategorien "Resource Management" med produktet RoomService Central, der også er et tillægsprodukt til Outlook og håndterer mødeindkaldelse og planlægning