Cisco gør netværk applikationsbevidst

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 24. juni 2005.


Med applikationsorienteret netværk vil Cisco putte mere
applikationslogik ned i netværket.
™netværk
Af Dan Mygind
Med annonceringen af en ny forretningsenhed, applikationsorienteret netværk, samarbejdsaftaler med SAP og IBM samt en række produkter, der skal gøre netværk mere applikationsbevidste, er Cisco godt igang med at realisere sin vision om et intelligent informationsnetværk.
Annonceringerne kom på Ciscos Networkers-konference i Las Vegas i denne uge. Produktnyhederne er blandt andet Application Oriented Network (AON)-moduler til datacenter switche og routere. AON-modulerne skal gøre det muligt for netværket at give information om applikationsdata, der sendes via netværket. AON-modulerne vil blive frigivet senere på året, men en række kunder har allerede betatestet produkterne. Blandt andet har et datterselskab af det engelske telefonselskab British Telecom, BT Radianz, afprøvet AON-modulerne. Hos BT Radianz, der leverer løsninger til det finansielle marked, er it-chef Brennan Carley imponeret over de hidtidige erfaringer med AON-modulerne.
- Vi har anvendt Ciscos AON-løsning til at overvåge og rapportere transport og aflevering af Financial Information Exchange (FIX) beskeder, siger Brennan Carley.

FIX er en industristandard inden for den finansielle verden, som bruges til at udveksle finansiel information.
- Historisk set har det ikke været muligt for virksomheder at se ud over netværksfirewallen, og man har egentlig været blind over for forhold, som kan indvirke på forretningen fra det punkt. Med denne løsning kan vores kunder få en meget mere detaljeret information med mulighed for at se en FIX-besked forlade firmaet, få bekræftelse på at den er modtaget hos kundens forretningspartner samt information om, hvor lang tid transaktionen tog, siger Brennan Carley.
Analytikeren Roy Schulte fra Gartner ser positivt på Ciscos applikationsorienterede netværk.
- Virksomhedens netværk udvikler sig fra et transportmedium med begrænset funktionalitet til et Enterprise Nervous System (ENS) med høj funktionalitet. Det ændrer fundamentalt ved applikationsdesign og it-management. I en konventionel arkitektur er det intelligente applikationer, der arbejder sammen via et dumt netværk. I en ENS-baseret arkitektur er netværket derimod lige så intelligent som applikationerne. ENS kan tage noget af logikken fra applikationerne og håndtere beskedudveksling, siger Roy Schulte.
Ciscos samarbejde med IBM skal blandt andet integrere WebSphere MQ-klientfunktionalitet i netværket, så MQ-beskeder kan håndteres af netværket og ikke af applikationerne.
d.mygind@cw.dk