Øjnene der ser

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 26. august 2005.


Om et fænomen anses for at være godt eller skidt, afhænger som bekendt af øjnene der ser. Eller i det mindste af beskuerens position.
I en tid med store forandringer må mange offentlige beslutningstageres position og synsvinkel nødvendigvis også ændre sig. I den kommunale og amtskommunale verden vil nabokommunerne og naboamterne, der var "dem" i går blive til "os" i morgen.
I den statslige sektor sker der også store forandringer. De seneste fem år er der for eksempel sket en kraftig stigning i antallet af centrale styringsinitiativer kombineret med en strammere økonomisk styring, målstyring og resultatkontrakter.
Somme ville gerne gå meget længere. Set fra oplyste udsigtspunkter blandt andet i centraladministrationen spildes der jo stadig masser af tid og penge med dobbeltarbejde, paralleludvikling af ens dybe tallerkner og forskellige, ikke-standardiserede måder at gøre tingene på i den offentlige sektor.
Helt anderledes ser situationen imidlertid ud fra den enkelte institutions position, og det sætter vi i dette nummer fokus på. Set med institutionernes øjne stjæler de centrale initiativer ressourcer fra deres kerneopgaver og fjerner fokus fra resultaterne. I institutionernes øjne ville det derfor være et stort fremskridt, hvis staten koordinerede og prioriterede sine tidsrøvende initiativer.

God læselyst.
Lisbeth Egeskov
Redaktør




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere