IBM betaler bod til Post Danmark efter nedbrud

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 2. september 2005.


Posten har indgået forlig med IBM, der skal betale, så længe problematiske DS8300-lagringsenheder holdes uden for drift. Posten har imidlertid også købt storage fra IBM-konkurrencen EMC.

Bods-taxametret tikker for hver dag, IBM's lagringsflagskibe DS8300 står i skammekrogen hos Post Danmark. Posten tør ikke køre videre på lagringsenhederne efter to alvorlige nedbrud af flere dages varighed, og parterne har indgået forlig.
- Vi får kompensation fra IBM i forhold til den periode, hvor vi ikke kan anvende vore to 8300-lagringssystemer, oplyser Post Danmarks it-ansvarlige, vicedirektør Jens Risgaard.
Som det fremgik af sidste uges Computerworld blev Post Danmark i foråret ramt af, at den ene af de to IBM-sto-
rageenheder gik død. Jens Risgaard tilføjer, at også i juni brød et DS8300-system ned.
Vicedirektøren ønsker ikke at oplyse nærmere, hvorvidt boden betales i penge eller IBM-naturalier. Men den kan blive stor. Det nærmeste, vicedirektøren kan sige om, hvornår DS8300 sættes tilbage i drift, er "inden årsskiftet".

Post Danmark har imidlertid sikret sig mod total afhængighed af IBM's lagringsenheder fremover. EMC, der er blandt de største leverandører af lagring i sværvægterklassen, har leveret to model DMX2000 til posten.
- Det har imidlertid intet med nedbruddene at gøre. Det skyldes en gammel beslutning fra foråret. Vi ønsker at køre en to-leverandørstrategi på lagringsområdet, siger Jens Risgaard.
Det første nedbrud varede næsten en uge, og i værste fald kunne det have lammet den automatiske postsortering i landets postcentre. Situationen blev dog reddet af det andet DS8300-anlæg.
IBM fik rettet fejlen gennem en opdatering af lagringsenhedens mikrokode - software, som er indlejret i hardwaren. Men det gik galt igen, og også denne gang tog udbedringen flere dage, og så var det slut med Post Danmarks tålmodighed.
Data fra de to store lagringsenheder blev flyttet over på langt ældre, mindre lagringsenheder fra IBM. Der var tale om 120 terabytes, som blev fordelt på seks Shark-enheder.

Problemet med DS8300 viste sig at være globalt. IBM's længe bebudede nye lagringsflagskib var fejlbehæftet, da det i foråret blev sendt på markedet.
Fejlen lå i en lille timer - en slags ur - der talte ned, dag for dag lagringsenheden var i brug. Den startede med 49 dage, og når timeren var i nul, resulterede det i såkaldt bufferoverflow og dermed nedbrud. Situationen gentog sig efter genstart.
Ifølge IBM Danmark er problemet løst endeligt, og de nye versioner af lagringsserien DS8000, som DS8300 indgår i, er fejlfrie. IBM oplyser desuden, at lagringssystemet fungerer fint hos en anden dansk kunde. Det har Jens Risgaard ikke hørt om. Han afventer, at IBM stiller med to referencekunder som det endelige bevis for, at problemet er løst.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere