Fujitsu Services dumper ESDH-pris

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 16. september 2005.


Det skaber undren, at Næstved kan købe nyt ESDH-system uden EU-udbud. Leverandøren oplyser, at kontraktbeløbet ligger under udbudsgrænsen på knap 1,8 millioner kroner.

PRISKRIG
Trængsel på det kommunale marked for elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) kommer Næstved Kommune til gode.
Kommunen har indgået kontrakt med Fujitsu Services om en ESDH-løsning med i første omgang mindst 700 brugerlicenser for et ikke offentliggjort beløb under EU's udbudsgrænse på cirka 1,75 millioner kroner.
Alene anskaffelsen af en ESDH-løsning i den størrelse koster ellers i øjeblikket et sted mellem to og fem millioner kroner på et i forvejen presset marked, lyder vurderingen fra flere kilder.
Fujitsu Services oplyser, at kontrakten med Næstved omfatter anskaffelse og implementering samt support i tre år. Kommunen skal angiveligt selv stå for driften.

God pris for Næstved
Hverken Næstved Kommune eller Fujitsu Services ønsker at oplyse det nøjagtige beløb på kontrakten, der ifølge Fujitsu Services i første omgang omfatter 700 brugerlicenser.
It-chef i Næstved Kommune Søren Hedemand forsøger dog ikke at skjule, at kommunen har fået en god pris.
- Under forhandlingerne kunne vi se, at flere leverandører var villige til at gå under EU's udbudsgrænse. Det gjorde blandt andre Fujitsu Services, som vi i sidste ende valgte, siger Søren Hedemand.
- Vi fik den opfattelse, at Fujitsu var meget interesseret i at få ordren, og jeg skal ikke udelukke, at det har påvirket den måde, som de har fastsat prisen på, siger han.

Under markedsprisen
Ifølge konsulent på ESDH-området hos Rambøll Management Jes Bruun Olsen ligger alene anskaffelsesprisen på et ESDH-system på det kommunale marked i øjeblikket et sted mellem 3.000 og 5.000 kroner per bruger.
Næstved Kommune har angiveligt betalt mindre end 2.500 kroner per bruger for hele pakken, eftersom aftalen ikke har været i udbud.
Hos ESDH-leverandøren Software Innovation anslår direktør Frank Høyer Rasmussen, at det ikke vil være muligt at levere ESDH til priser under 2.000 kroner per bruger - selv hvis man forærer selve løsningen væk. Skal det være en fornuftig forretning bør prisen op på cirka 4.000 kroner, anslår han.
- Vi står uforstående over for, at flere kommuner i øjeblikket køber eller er ved at købe nye løsninger uden at komme over EU's udbudsgrænse. Det virker betænkeligt billigt, siger Frank Høyer Rasmussen.

Fujitsu tjener på kontrakterne
Fujitsu Services kom ud af seneste regnskabsår med et underskud på knap 13 millioner kroner primært på grund af svigtende indtjening på det kommunale marked.
Salgsdirektør i Fujitsu Services Bjarne Thurø afviser, at virksomheden sætter priserne urealistisk lavt for at vinde større markedsandele.
- Vi har den fordel, at vi selv har udviklet vores ESDH-løsning og selv beslutter, hvor mange år vi vil bruge på at hente investeringen ind igen, siger Bjarne Thurø.
Han understreger, at Fujitsu Services ikke laver kontrakter, der giver selskabet tab.
- Men vi forsøger at gøre vores løsning attraktiv også på prisen. Samtidig ser vi selvfølgelig et perspektiv i på længere sigt at være med i eksempelvis Næstved Kommune, som om halvandet år bliver væsentligt større, siger Bjarne Thurø.
Næstved Kommune står foran sammenlægning med Suså, Hashøj, Fladså og Holmegaard kommuner og bliver en af de største på Sjælland uden for København.

Billedtekst:
- Vi står uforstående over for, at flere kommuner i øjeblikket køber eller er ved at købe nye løsninger uden at komme over EU's udbudsgrænse. Det virker betænkeligt billigt, siger administrerende direktør i Software Innovation, Frank Høyer Rasmussen.
Foto: Torben Klint




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere