Windows Vista med indbygget workflow

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 23. september 2005.


Microsoft løfter sløret for Windows Workflow Foundation, der vil give styresystemet Windows Vista workflow-egenskaber.

Hvad adskiller komplekse forretningsapplikationer fra desktop-applikationer som eksempelvis Word og Excel?
Ifølge Microsoft primært forretningsregler og workflow; muligheden for at beskrive forskellige arbejdsgange, der skal udføres i en bestemt rækkefølge ved behandlingen af en given sag. Eksempelvis har de fleste elektroniske sags- og dokumenthåndteringssystemer en underliggende workflow-
engine, der bestemmer hvor en sag skal sendes hen baseret på sagens oplysninger.
På forrige uges Microsoft-konference Professional Developers Conference (PDC) løftede Microsoft sløret for WWF (Windows Workflow Foundation), som vil give det kommende styresystem Windows Vista workflow-egenskaber. WWF vil gøre det muligt for udviklerne at binde Microsoft Office-applikationer og skræddersyede software-moduler sammen i forretningsystemer med workflow.
- Med WWF kan Microsoft tilbyde det første operativsystem med workflow-egenskaber, sagde Scott Woodgate, produktchef hos Microsoft, ved præsentationen af WWF.

Udviklere kan benytte WWF ved at anvende et grafisk plug-in til Visual Studio 2005, hvor de kan specificere arbejdsgange grafisk. Udviklerne kan også vælge at rette direkte i den underliggende WWF-kode. Ændringer i koden vil afspejle sig i den grafiske fremstilling af workflowet. Ifølge Microsoft kan applikationerne udvikles, så slutbrugerne selv kan ændre arbejdsgangene i en applikation.
- Med WWF gør Microsoft det muligt for programmørerne at isolere proces-logik og forretningsregler, når de laver sammensatte applikationer, sagde Scott Woodgate.
Ifølge Jim Allchin, vicepræsident for platforme hos Microsoft Corp, er WWF inspireret af Microsofts Biztalk-produkt.
- Vi har Biztalk, som er et produkt, der gør det muligt at orkestrere sammenhængen mellem forskellige forretningsapplikationer. Vi tog et skridt tilbage og spurgte os selv: "Hvordan kan vi tage den her teknologi og gøre den tilgængelig for et større antal applikationer, som har brug for at kunne definere arbejdsgange", berettede Jim Allchin.
Resultatet blev, at Microsoft udviklede en række DLL (Dynamic Link Libraries), der håndterer alt vedrørende workflow og arbejdsgange. Enhver applikation kan anvende funktionaliteten fra DLL'erne.
- Eksempelvis kan SharePoint anvende funktionaliteten som DLL'erne stiller til rådighed. På samme måde kan Office anvende DLL'erne og eksempelvis blive i stand til automatisk at rute dokumenter mellem forskellige personer. Teknologien, der udnytter DLL'erne behøver ikke at komme fra Microsoft. Pointen er, at funktionaliteten, som stilles til rådighed af DLL'erne, er tilgængelige for alle, som ønsker at bruge dem i deres applikationer, sagde Jim Allchin.

WWF forventes at blive frigivet sent i 2006 . Ifølge Jim Allchin vil det også blive tilgængeligt for Windows XP.