Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 7. oktober 2005.
Softwarehuset BasWare har overtaget alle danske aktiviteter i Trivet Software.
Den finske it-koncern BasWare har overtaget den ligeledes finske virksomhed Trivet Software og med i købet følger det danske Trivet-salgsselskab.
- De danske Trivet-kunder komplementerer vores kunder perfekt uden overlap overhovedet, siger Christian Rasmussen, administrerende direktør, BasWare.
Han vil ikke sige noget om prisen, ud over at der er tale om et "millionbeløb."
BasWares produktportefølje inden for såkaldte purchase to pay-løsninger automatiserer økonomistyringsprocesserne i en virksomhed fra indkøb over udgiftsstyring til fakturahåndtering og bogføring.
Trivet Softwares applikation, Voyager, holder styr på de udgifter, der er i forbindelse med de ansattes rejseaktiviteter. Et marked, der ifølge Meta Group vokser voldsomt og ventes at nå en årlig værdi af 30 milliarder kroner i de kommende år.
Integrationen er ny
- Der er stor efterspørgsel efter at kunne tilbyde disse rejseadministrationsløsninger, som hidtil ikke har været integreret i virksomhedernes egne systemer, siger Christian Rasmussen, der ser overtagelsen af Trivet Software som "meget, meget interessant".
Ifølge Meta Group har mindre end tre procent af alle virksomheder automatiseret de processer, der er forbundet med afregning af medarbejdernes udgifter.
- Overtagelsen får en stor positiv betydning for os. Vi opererer typisk inden for virksomhedernes firewalls og kan nu tilbyde en applikation, der dækker bredt, når det gælder it-løsninger inden for automatisering af økonomiprocesser, fortæller Christian Rasmussen.
BasWare overtager de danske Voyager-kunder, der omfatter Eli Lilly Danmark, Lego System og Handelshøjskolen i Århus.