Sig noget sjovt

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 11. november 2005.


Casper Christensen'er verden over har bedre forudsætninger for at opgradere deres it-periferiprodukter end den øvrige del af befolkningen: Kan du ikke finde på noget sjovt, får du nemlig ikke lov til at hente nye features.

Software kan være mere krævende at arbejde med, end man lige forestiller sig. Uendelige strømme af dialogbokse med "Tryk OK for at fortsætte" møder den sagesløse it-bruger, der må museklikke som besat for at komme videre med arbejdet.
Sidste skud på stammen over særligt krævende software er Logitechs opdateringsfunktion. It-producenten forlanger simpelthen, at brugeren kommer med en lille spøg, inden der tjekkes for opdateringer.
Det fremgår ikke præcist, hvad spøgen skal bestå i, eller hvem man skal fortælle en eventuel joke til, men mon ikke lystighederne skal foregå i nærheden af computeren, og endda muligvis med webcam'et tændt?

Billedtekst:
JOKE - Så må jeg jo til at fortælle vitser næste gang jeg vil tjekke for opdateringer, sukker Frans Harder fra driftssektionen i Fyns Amts EDB-central.