Fremtiden fra Vedbæk

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 9. december 2005.


I Microsofts udviklingscenter i Vedbæk - firmaets største uden for USA - er 125 medarbejdere sat af til at udvikle fremtidens fælles platform for de efterhånden mange forskellige ERP-systemer, Microsoft har opkøbt.
Med hjælp fra forskerne i Microsoft Research er de i gang med at få en såkaldt virtuel brugergrænseflade på plads, forklarede Jesper Theil Hansen (til venstre) og Michael Nielsen, der befolkede Vedbæk-afdelingens stand i Bruxelles.
- Kunderne får typisk tilpasset systemet til lige præcis deres forretning, og som det er nu, er det typisk en større opgave at opgradere systemet til for eksempel en ny Windows brugergrænseflade. Med en virtuel brugergrænseflade kan det opgraderes uden videre, da Microsoft leverer teknologien til at vise brugergrænsefladen på Windows XP og Vista, samt web- og mobile-udgaven, sagde Michael Nielsen.
I en rapport om brugernes erfaring med ERP-systemer blev produkterne fra Microsoft Business Solution i 2004 beskyldt for at mangle kundefokus, men nu er alle udviklerne på fornavn med deres kunder. 50 typiske brugere, alle udstyret med navn, billede og baggrundsoplysninger, er omdrejningspunktet for hele udviklingsarbejdet.
De er fundet efter analyser af firmaer i forskellige brancher og lande, hvor 20.000 processer, der kan finde sted i et firma, blev identificeret.
- For ti år siden kunne en feature komme med i et produkt, fordi udviklerne syntes, den var cool. Det dur ikke. Nu kigger vi i stedet på, hvilke værktøjer de 50 forskellige brugere har brug for, og det er meget bedre. Men samtidig er det en ny udfordring for udviklerne. Nu skal de forklare alt, hvad de laver, i forhold til "Tim" og de andre rollemodeller, sagde Michael Nielsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere