Fremtiden fra Vedbæk

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 9. december 2005.


I Microsofts udviklingscenter i Vedbæk - firmaets største uden for USA - er 125 medarbejdere sat af til at udvikle fremtidens fælles platform for de efterhånden mange forskellige ERP-systemer, Microsoft har opkøbt.
Med hjælp fra forskerne i Microsoft Research er de i gang med at få en såkaldt virtuel brugergrænseflade på plads, forklarede Jesper Theil Hansen (til venstre) og Michael Nielsen, der befolkede Vedbæk-afdelingens stand i Bruxelles.
- Kunderne får typisk tilpasset systemet til lige præcis deres forretning, og som det er nu, er det typisk en større opgave at opgradere systemet til for eksempel en ny Windows brugergrænseflade. Med en virtuel brugergrænseflade kan det opgraderes uden videre, da Microsoft leverer teknologien til at vise brugergrænsefladen på Windows XP og Vista, samt web- og mobile-udgaven, sagde Michael Nielsen.
I en rapport om brugernes erfaring med ERP-systemer blev produkterne fra Microsoft Business Solution i 2004 beskyldt for at mangle kundefokus, men nu er alle udviklerne på fornavn med deres kunder. 50 typiske brugere, alle udstyret med navn, billede og baggrundsoplysninger, er omdrejningspunktet for hele udviklingsarbejdet.
De er fundet efter analyser af firmaer i forskellige brancher og lande, hvor 20.000 processer, der kan finde sted i et firma, blev identificeret.
- For ti år siden kunne en feature komme med i et produkt, fordi udviklerne syntes, den var cool. Det dur ikke. Nu kigger vi i stedet på, hvilke værktøjer de 50 forskellige brugere har brug for, og det er meget bedre. Men samtidig er det en ny udfordring for udviklerne. Nu skal de forklare alt, hvad de laver, i forhold til "Tim" og de andre rollemodeller, sagde Michael Nielsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere