2C Change har opslugt Opus IT

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 13. januar 2006.


SAP-huset 2C Change skaber en ny storspiller på det danske SAP-marked med overtagelsen af den østjyske SAP-virksomhed Opus IT.
VÆKST 2C Change har købt størstedelen af selskabet Opus IT. De to stiftere af Opus, Jens Strandbygaard og Mogens Enevoldsen, fortætter som medejere af det nye selskab.
Med overtagelsen af Opus IT forventer Jeppe Harrit, administrerende direktør i 2C Change, at selskabet i løbet af 2006 kan øge omsætningen fra cirka 65 millioner kroner til mere end 100 millioner kroner.
Flere medarbejdere
Samtidig skal medarbejderstaben i det nye fælles selskab vokse fra de nuværende 65 til et sted mellem 80 og 100 ansatte før næste årsskifte.
- Vi har ambitioner om at blive et af Danmarks største SAP-konsulenthuse, og med Opus IT står vi særdeles stærkt, når det gælder udvikling på SAP-teknologier som Netweaver og på serviceorienteret arkitektur, siger direktør Jeppe Harrit.
Moderselskabet 2C Change vil fortsat beskæftige sig med rådgivning inden for implementering af eksempelvis enterprise resource planning (ERP) og customer relations management (CRM).
Det tidligere Opus IT bliver til datterselskabet 2C Solutions med fokus på produktudvikling til SAPs Netweaver-platform.
I 2C Solutions bliver de to stiftere af Opus IT, Jens Strandbygaard og Mogens Enevoldsen, ansvarlige for henholdsvis salg og udvikling.
Endelig samles hosting-aktiviteterne fra 2C Change og Opus IT i det nye datterselskab 2C Hosting.
Vækst i udlandet
De to nu sammenbragte selskaber har tidligere haft et tæt samarbejde, hvor 2C Change blandt andet har solgt løsninger fra Opus IT.
Målet for det nye selskab er fortsat vækst i Danmark og på længere sigt også i udlandet.
- SAP er global, og det er vores løsninger derfor også. Med Opus IT får vi kontor i Tyskland, og næste skridt på salgssiden kan blive at gå ind i de nordiske nabolande eller andre nærmarkeder med en stor udbredelse af SAP, siger Jeppe Harrit.
Hos SAP Danmark hilser man ifølge en pressemeddelelse fusionen mellem de to SAP-huse velkommen.

Billedtekst:
- SAP er global, og det er vores løsninger derfor også, siger administrerende direktør i 2C Change Jeppe Harrit.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere