Munk IT medejer af ERP-organisation

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 10. marts 2006.


Munk IT bliver eneste danske medejer af den internationale ERP-organisation Partner Power.
Direkte adgang til at kunne lave forretning i udlandet og håb om en større omsætning. Det er begrundelsen for, at Munk IT indgår medejerskab af Partner Power.
Organisation, som har hovedkontor i Danmark, formidler Dynamics-løsninger i 42 lande. Et partnerskab gør det nemmere at lave forretning internationalt, mener administrerende direktør i Munk IT Bjarne Søballe.
- De har nogle modeller, der gør, at vi som leverandører slipper for bøvlet, siger Bjarne Søballe.
Svært ved at finde partnere
Medlemskabet giver Munk IT direkte adgang til et marked, der er præget af store internationale leverancer.
Tidligere har firmaet haft svært ved selv at finde partnere. Men fordi Partner Power kan tage projektansvaret, kan de enkelte leverandører nu koncentrere sig om produkterne.
- Det kommer helt sikkert til at give os noget forretning. Og vi har også allerede fået noget ud af den anden vej, hvor nogle af deres partnere skulle have lavet nogle ting i Danmark, som vi så har taget os af, siger Bjarne Søballe.
Munk IT får også adgang til et større produktionsapparat i lande, hvor produk­tionsomkostningerne er noget lavere end i Danmark. Og det er en indirekte vej til mere offshore-arbejde, siger Bjarne Søballe.
Ved at være med i organisationen vil Munk IT undgå at sige nej til kunder med afdelinger ude i verden. Nu kan arbejdet leveres af partnere i de pågældende lande.
Munk IT har 110 medarbejdere fordelt på afdelinger i Glostrup, Odense og Kolding. Virksomheden omsætter for cirka 130 millioner kroner på årsbasis.
Partner Power blev grundlagt for snart fire år siden af en kreds af tidligere medarbejdere fra Navision.

OriginalModTime: 09-03-2006 14:56:07




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere