Hvordan lyder en papirkurv?

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 5. maj 2006.


Der er flere muligheder for at afspille elementer på computeren, end man går og tror.
Vidste De, kære læser, at marsvin ikke kan stå for lyden af knitrende papir?
Den lille sydamerikanske gnaver flipper formelig fuldstændig ud, når man krøller papir i dens nærhed. Den elsker lyden og piiiber højt.
Måske minder lyden den om vindens raslen i de tørre siv på den peruanske højslette. Det vælger jeg i hvert fald at tro på og hensætter gerne og ofte ungernes marsvin i piiibende ekstase ved at tømme indholdet af papirkurven og krølle hvert eneste stykke kasseret kladdepapir for ørerne af den.
Men hvorfor gøre noget manuelt, som man kan få teknologien til?
Tag for eksempel den platform-uafhæn­gige medieafspiller VLC, der ud over at kunne afspille en lang række audio- og videoformater, også evner at afspille indholdet af papirkurven. Man kan sågar vælge at føje papirkurven til afspilningslisten, så man kan høre den igen og igen.
Ugens tip går således til indehavere af de tykmåsede bjergrotter: Skaf en VLC-afspiller og glæd dit marsvin!

Billedtekst:
ny lyd Jonas Holbech er glad for sin VCL-afspiller, der kan afspille alt, inklusive papirkurven.

OriginalModTime: 04-05-2006 14:23:35