Gigantfusion skal løfte MCI

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den IT-Branchen d. 11. maj 2006.


Det danske datter­selskab af MCI ­forventer at styrke sin position på it-
og telemarkedet efter fusion med Verizon.
Den amerikanske it-leverandør MCI's fusion med telegiganten Verizon bliver en styrke for det danske datterselskab, mener administrerende direktør i MCI Denmark Frank Enevoldsen:
- Den generelle sammensmeltning af it- og telekommunikation gør, at vi med fusionen af MCI og kapitalstærke Verizon får styrket vores position på det danske marked for it og telekommunikation.
Den amerikanske MCI-koncern bygger på det tidligere Worldcom, der i 2002 gik i betalingsstandsning, efter det kom frem, at selskabet havde pyntet på regnskaberne siden 1990'erne.

OriginalModTime: 10-05-2006 14:08:14




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere