Pas på - du har ansatte!

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 9. juni 2006.


Virksomheder, der ofrer mange penge på at gardere sig mod industrispionage, satser muligvis helt forkert. En ny meningsmåling fra sikkerhedsfirmaet Sophos afslører, at bedrageri fra ansatte er en voksende trussel mod organisationer, skriver det amerikanske magasin Techworld. 18 procent af de adspurgte virksomheder hævdede, at ansattes bedrageri var en stor bekymring. Til sammenligning mente kun syv procent af de adspurgte, at et fysisk indbrud var et stort problem, mens kun fire procent betegnede industrispionage som et problem. Imidlertid er trusler som virus og hackere fortsat øverst på virksomhedernes liste over bekymringer, viste undersøgelsen.
Undersøgelsen viste også, at ansatte typisk har en meget lemfældig omgang med passwords. 41 procent af 533 adspurgte pc-brugere i forskellige virksomheder indrømmede, at de brugte det samme password på mange forskellige websider. 45 procent fortalte, at de havde en håndfuld at vælge imellem, mens kun 14 procent brugte et unikt password til hver enkelt webside, de besøgte.
Undersøgelsen fra Sophos bakkes op af Storbritanniens organisation mod økonomisk bedrageri, CIFAS, som i et notat peger på, at bedrageri fra ansatte inden for virksomhedernes fire mure er en voksende problemstilling, ligesom organisationen beskriver, hvordan det kan være forbundet med organiseret kriminalitet. CIFAS står også bag en liste over ansattes handlinger, der bør få advarselslamperne til at blinke.
De kan findes på adressen: www.cifas.org.uk/reports_employee_fraud.asprost

OriginalModTime: 09-06-2006 09:19:37




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere