Forbrugerne kan påvirke teknologiernes fremtid

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 16. juni 2006.


Fremtidens teknologier kan blive udsat for etiske debatter, der kan påvirke teknologiens udbredelse og udvikling.

I Michael Crichtons roman "Sværmen" er en sværm af intelligente nanorobotter sluppet løs fra et forskningslaboratorium i Nevadas ørken. Nanorobotterne samarbejder ved hjælp af et distribueret netværk og kan reproducere sig selv. På et tidspunkt vender de sig imod deres skabere, menneskene.
Det er den slags skrækvisioner, der kan påvirke folks holdning til nye teknologier og dermed påvirke teknologiernes videre skæbne. Da bogen udkom, udløste den diskussion om nanoteknologiens fredelige formål kontra nanoteknologi til krigsformål.
Men debatter om teknologiens fordele og ulemper handler ikke nødvendigvis om avanceret nanoteknologi. Også den mindre avancerede RFID-teknologi er genstand for diskus­sion. Teknologirådet har netop udsendt en rapport, der anbefaler, at der forskes i, hvordan privatlivets fred kan beskyttes, når der anvendes RFID-teknologi. Baggrunden er, at RFID-chips kan aflæses på afstand, hvilket kan misbruges. Eksempelvis kan der laves målrettede reklamer, der baserer sig på aflæsning af, hvilke varer en kunde har i sin indkøbstaske.
Det kan krænke privatlivets fred, hvis andre eksempelvis aflæser, hvilken slags medicin, man har i sin taske. Ligeledes er der bekymring for, at RFID-chips i eksempelvis tøj kan anvendes til generel overvågning af folks færden. Derfor foreslår Teknologirådet i sin rapport, at det bliver muligt for forbrugerne at slukke for RFID-chips.
Per Andersen fra IDC påpeger, at nogle af de fremtidige teknologier kan blive genstand for den slags etiske diskussioner. Og det kan få indflydelse på teknologiernes udbredelse og udformning.

OriginalModTime: 15-06-2006 13:43:19