Trådløs sikkerhed halter

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den CTO d. 1. september 2006.


SiKKERHED Aldrende WEP-krypteringsstandard er meget mere hullet end antaget.

Den indbyggede kryptering af den trådløse kommunikation i WLAN-standarden IEEE 802.1.1 er i længere tid blevet anset for usikker. I starten af 2005 lykkedes det ifølge FBI at knække krypteringen på få minutter.
Det er hidtil blevet antaget for mere sikkert at benytte automatisk skift af WEP-nøglerne, den såkaldte rekeying, med EAP/802.1x-standarden.
Men nu er der atter en aktuel anledning til at få udskiftet WEP-krypteringen i virksomhedens trådløse netværk med nyere beskyttelsesmetoder. Forskere fra University College i London og Microsoft har beskrevet en måde at knække rekeying-teknikken på. Fragmentation attack, som forskerne har døbt metoden, udnytter, at den otte byte lange LLC/SNAP-header i WLAN-datapakker indeholder kendt klartekst. Det svarer til otte byte af den aktuelle nøgle. Angriberen kan udnytte, at man kan modtage indtil 16 delpakker med den samme krypteringsnøgle. Dermed kan man opfange op til 64 byte data, som kan anvendes til at udlede krypteringsnøglen.
Efter blot 34 pakker har angriberen en 1.500 byte nøglestrøm på få sekunder. Uden at anvende fragmenteringsteknikken til at opsnappe nøgledelene ville et angreb mod den krypterede kommunikation have krævet 190.000 forsøg.
For at bevise sine opdagelser har forskerne frigivet værktøjet Wes­side, som kører under operativsystemet FreeBSD på Atheros-baserede WLAN-kort. Softwaren kan anvendes til angreb på et standard­access-point og er i stand til at knække en 1.500 byte-nøglestrøm på mindre end to sekunder.

OriginalModTime: 14-09-2006 10:17:12




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere