Krav om indgreb mod jobkarteller

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 8. september 2006.


Et klart flertal af den danske befolkning mener, at hemmelige aftaler, der forhindrer jobskifte mellem to virksomheder, bør forbydes, viser måling.

Det er direkte uacceptabelt, når virksomheder indgår aftaler med andre virksomheder om ikke at ansætte hinandens medarbejdere.
Det mener otte ud af ti danskere ifølge en undersøgelse baseret på mere end 1000 besvarelser, som Userneeds har udarbejdet for Computerworld.
Ifølge undersøgelsen mener ni ud af 10 danskere, at det skal være lovpligtigt for virksomhederne at informere deres ansatte om aftalerne, hvis de alligevel indgås.
Knap 90 procent mener desuden, at aftalerne bør omfattes af funktionærloven, så ansatte kan få udbetalt kompensation, hvis de er bundet af en sådan aftale.
Dermed støtter befolkningen op om det politiske flertal, der dannes af R, DF, S og Enhedslisten for at gøre noget ved problemet med hemmelige aftaler på arbejdsmarkedet.
I modsætning til de tre andre partier, mener Enhedslisten dog, at aftalerne helt skal forbydes og ikke blot gøres lovpligtige at oplyse om.
- Vi mener principielt, at det skal være forbudt. Aftalerne er en måde at binde ansatte på, som ikke hører hjemme på et fleksibelt arbejdsmarked, siger Jørgen Arbo-Bæhr, arbejdsmarkedsordfører for Enhedslisten.
Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V)
Han har dog i går svaret på en række § 20-spørgsmål stillet af Thomas Adelskov (S). Her understreger han, at han tager afstand fra de hemmelige aftaler.
Alligevel vil Claus Hjort Frederiksen ikke foretage sig noget, før en ny afgørelse i en tvist mellem selskaberne NeoProcess og WM-data om netop den pågældende type hemmelige aftaler er afsagt i Højesteret, efter sagen i august blev anket.

OriginalModTime: 08-09-2006 09:55:36




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis