Karrierekompasset

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 22. september 2006.


Ingen passer standardstørrelse

Glem alt om "one size fits all". I virkelighedens forretningsverden fits one size nobody. Det er temaet for et arrangement i oktober, hvor tre direktører fra tre forskellige brancher beretter om deres erfaringer med at sælge løsninger, der passer til kundens specifikke behov, i stedet for blot at lange standardløsninger over disken. De fortæller også om udfordringerne med det klassiske budgetdilemma: Massekommunikation eller individuel kundekontakt, hvor sidstnævnte ofte trækker mundvigene på økonomichefen nedad. De tre talere er Michael Ærø, interna­tional forretningsudviklingsdirektør i SuperOffice, CRM-manager hos Sonofon, Dennis Kjær og Christian Linnelyst, TrygVestas nordiske marketingchef.

Styring og måling af it-projekter

På Dansk IT's IT Controlling-konference er der inspiration og praktisk vejledning at hente, når det gælder om at styre og måle effekten af sine it-projekter. Heldagskonferencen giver gode råd om benchmarking og portfolio management og er bygget op over cases, værktøjer og erfaringer.
IT Controlling er en svær disciplin. It-strategien skal hænge sammen med forretningsstrategien, samtidig med at it-projekterne skal leve op til business-casen, både økonomisk, kvalitetsmæssigt og tidsmæssigt.
Her kommer værktøjerne ind i billedet, og arrangementets talere tæller folk som it-direktør Henrik Jeberg fra Økonomistyrelsen, controller Anders Sønderby fra DSB S-tog, metodechef Ulrik Nielsen, TrygVesta, direktør Ulrik Larsen fra analysehuset Gartner og Johann Gautier, som er direktør i NNIT Business Consulting, Governance & Portfolio Management.

OriginalModTime: 21-09-2006 15:39:39




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere