Forlig i sag om job-karteller

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 20. oktober 2006.


Der er nu indgået forlig i jobkartel-sagen mellem NeoProcess og WM-data. Sagen blev ellers anket til Højesteret i august, efter NeoProcess blev dømt til at betale 500.000 kroner til WM-data.

De to parter i Højesteretssagen om non-solicitationsaftaler har nu indgået forlig, erfarer Computerworld.
28. juli 2006 blev NeoProcess i Sø- og Handelsretten dømt til at betale en bod på en halv million kroner til WM-data for at have ansat to af WM-datas medarbejdere
Sagen blev i august anket til Højesteret. Men nu har de stridende parter altså indgået forlig.
- Vi er meget tilfredse med forliget, siger administrerende direktør hos NeoProcess, Søren Skovbølling. Han vil dog ikke oplyse de nærmere detaljer omkring forliget, da de to parters advokater er blevet enige om, at man ikke skal udtale sig i sagen.
Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar til forliget fra Jesper Scharff, administrerende direktør hos WM-data.
Hos it-fagforeningen Prosa er man ærgerlig over forliget.
- Vi havde selvfølgelig set frem til at få de her ting afprøvet i Højesteret, siger Hanne Lykke Jespersen, faglig sekretær i Prosa.
Forliget får Prosa til at kræve, at beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen stiller et lovforslag nu.
- Der er ikke længere nogen undskyldning for ikke at gribe ind nu, siger Hanne Lykke Jespersen, faglig sekretær i Prosa.
Hun forklarer, at selvom beskæftigelsesministeren i sidste uge efter lang tids pres endelig meldte ud, at han nu vil forbyde de hemmelige aftaler, så har det været lidt uklart, hvad han mener.
- Bagefter har Claus Hjort jo oplyst, at nu skal han igen lige finde ud af, om det overhovedet er et problem. Så det har været lidt tvetunget, hvad han har sagt. Men nu skal der bare lovgivning til, siger Hanne Lykke Jespersen.
Læs mere om jobkartel-sagen på side 19.

OriginalModTime: 19-10-2006 14:39:18




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere