Derfor gør forandringer ondt

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 20. oktober 2006.


Forandringer i virksomheden gør ondt på medarbejderne - og sådan har det altid været. Det har forskerne vidst i mange år. Men nu er der nyt. Ifølge forskere fra det amerikanske universitet UCLA, psykiatriforsker Jeffrey M. Schwatz og ledelsesguruen David Rock, kan det nu lade sig gøre at ændre denne modstand mod forandringer, hvilket kan være en gevinst for selv store interti-ramte organisationer.
Sagen er nemlig den, at når en leder udfordrer en ansats forventninger, udsender vedkommendes hjerne straks et faresignal. Til gengæld, viser forskningen, kan hjernen også udløse et modsignal, der kan opveje faresignalerne. Modsignalet udløses, hvis den ansatte får en aha-oplevelse - et øjebliks indblik - og selv kan se det fornuftige i forandringen.
Lederrollen er derfor ifølge David Rock at hjælpe de ansatte til at få denne type indblik. Men ikke nok med det. Menneskets hjerne er formet af adfærd. Det betyder, at en leder rent faktisk kan træne sine ansatte til bedre at kapere forandringer.
De nye opdagelser betyder ifølge eksperterne et opgør med et par gammelkendte ledelsesteknikker:
Gulerod og pisk er ineffektive på et individuelt niveau.
At dele dine egne løsninger og dit eget indblik med organisationen kun virker i meget begrænset omfang.
Konstruktiv kritik har en tendens til at fokusere for meget på problemer.
I stedet anbefaler David Rock "konstruktiv kreatik" (frit oversat fra "constructive creationism", red.), hvor det handler om at spørge de ansatte, hvordan de føler, de kan udvikle nye, forbedrede vaner, og hvordan lederen kan støtte op om denne opgave.

OriginalModTime: 19-10-2006 13:09:31