Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 5. januar 2007.
Pinligt. Sådan lyder dommen over de organisationer, der ikke har overblik over deres it-kontrakter. En såkaldt contract manager kan være løsningen.
Ingen af vores kontrakter indeholder non-solicitationsaftaler, lød det fra Kulturministeriet 23. november 2006.
Fjorten dage senere meddeler ministeriet:
- På Kulturministeriets område har vi faktisk desværre en eller flere it-kontrakter med jobklausuler.
De modstridende oplysninger forklarer ministeriet som en "beklagelig kommunikationsfejl", men vil ikke uddybe det nærmere.
Advokat Peter Lind Nielsen fra Bender von Haller Dragsted er imidlertid ikke bange for at sætte spørgsmålstegn ved, hvor mange organisationer der reelt har overblik over deres it-kontrakter.
- Mit gæt er, at mange virksomheder og organisationer ikke ved præcis, hvilke aftaler de har. De burde læse det, der står med småt lidt bedre, siger Peter Lind Nielsen.
At vigtige klausuler i it-kontrakter tilsyneladende uforvarende integreres i private og offentlige organisationer, står i skærende kontrast til det fokus, der har været på it-governance de seneste år. Her lyder opfordringen fra blandt andet Dansk IT, at it i højere grad skal understøtte og spille sammen med den overordnede forretningsstrategi for organisationen.
Advokat Peter Herskind fra Pro Erhvervsadvokater lægger ikke fingre imellem, når han kommenterer virksomhedernes manglende fokus på indholdet af it-kontrakter.
- Professionelle organisationer ved, hvad der står i deres kontrakter. Alt andet er dybt pinligt, siger han.
- Det sker for forbrugere, at de glemmer det med småt, men virksomheder, der ikke læser det med småt, må simpelthen sejle deres egen sø. Jeg køber altså ikke den med, at man uforvarende har fået non-solicitationsaftaler ind ad bagdøren, siger Peter Herskind.
Peter Lind Nielsen mener imidlertid, at løsningen for flere virksomheder kan være contract managers, der er en person eller stabsfunktion, som har overblik over og styrer alle kontrakter på tværs i organisationen. En løsning der netop ligger godt i tråd med it-governancetankegangen ved at bygge bro mellem it og forretningsstrategien på tværs i organisationen.
Peter Lind Nielsen forklarer, at i it-afdelingerne står lederne ofte og lader champagnepropperne springe, når der er indgået en aftale. Men de får aldrig kommunikeret aftalens indhold videre til for eksempel HR-afdelingen.
- It-afdelingen ved måske, at klausulerne findes, men virksomheden har ikke et samlet overblik, siger Peter Lind Nielsen.
Omvendt ved it-afdelingen måske ikke, hvilke personale-mæssige klausuler organisationen egentlig accepterer.
- Så contract managers kan altså også fungere, som en slags "screener" af aftalernes indhold. På den måde undgår man at få non-solicitationsaftaler ind ad bagdøren, lyder det fra Peter Lind Nielsen.
OriginalModTime: 04-01-2007 14:19:47