Lancering uden fyrværkeri

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 2. februar 2007.


Efter fem års arbejde valgte Microsoft at fremvise deres nyeste operativ­system i usædvanligt rolige omgivelser.

Så kom Windows Vista til byen - nærmere bestemt DGI-byen, hvor styresystemet og den tilhørende kontorpakke officielt blev lanceret den 30. januar.
Hverken champagne, fyrværkeri eller konfetti prægede fremvisningen af fem års udviklingsarbejde. Stemningen var afslappet, og der var hverken en direktør på motorcykel, stand up med Casper Christensen eller andre happenings, som tidligere er set i forbindelse med fremvisningen af firmaets nye programmer.
De 50 fremmødte journalister blev budt velkommen af Microsofts administrerende direktør Jørgen Bardenfleth. Han kunne fortælle, at Microsoft forventer, at 100.000 danskere skifter til den nye platform hvert kvartal i 2007. Også Microsofts globale ambitioner er høje.
- På verdensplan forventer vi, at 45 millioner brugere i 2007 tager Windows Vista til sig, hvilket vil give Microsoft en samlet omsætning på 70 milliarder dollars, fortalte Jørgen Bardenfleth under sin korte præsentation.
Den danske divisionschef for Office og Windows, Nis Bank Lorentzen, mente, at Vista er yderst brugervenligt over for udviklere. Derudover var hans tale en blanding af sikkerhed, brugerflade samt en glædelig nyhed om, at 7-kabalespillet stadig er en del af operativsystemet.
Mange danskere vil udføre deres daglige arbejde i selskab med kontorpakken Microsoft Office 2007, men den fik ikke mange ord med på vejen i selve præsentationen.
Microsoft åbnede således kun en smule for funktionerne ved at introducere dele af brugerfladen og dynamiske menuer, hvor menupunkterne ændrer sig i forhold til de arbejdsopgaver, man udfører
Det var tydeligt, at Microsoft ikke havde samme brug for publicity som tidligere. Salget af Vista vil alligevel hovedsageligt ske, når folk køber nye pc'er, erkendte Microsoft selv.

OriginalModTime: 01-02-2007 14:16:47




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere