DF beskyldes for løftebrud

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 18. maj 2007.


Arbejdsmarkedsordfører Bent Bøgsted fra Dansk Folkeparti forsøger at spinne sig ud af det faktum, at han er løbet fra sit løfte om lovindgreb. Det mener fagforeningerne.

Spin af værste skuffe.
Det er reaktionen på Bent Bøgsteds udfald mod fagforeningerne, hvor han giver fagforeningerne skylden for at der ikke bliver en lov imod hemmelige jobkarteller.
"Det er rent spin. Faktum er, at han løber fra sit løfte," siger formand Jan Helmer fra DJØF Privat.
Han forklarer, at under fagforeningens høring i efteråret 2006 var alle enige om, at man skulle stavnbindingen til livs - også Bent Bøgsted.
"Det har Bent Bøgsted ikke leveret, og nu forsøger han at skyde skylden på os. Det er helt grotesk" siger Jan Helmer.
Og Prosa, Business Danmark og IDA er forbløffet over ordførerens kritik.
Leder af juridisk afdeling i Prosa Hanne Lykke Jespersen beskylder Bent Bøgsted for at tale mod bedre vidende.
"Vi sagde nej til lovforslaget, ikke bare fordi det ikke er godt nok, men fordi det er ringere end ingenting. Bent Bøgsted siger, at lovforslaget ville forbyde hemmelige karteller, men det er simpelthen ikke rigtigt," siger hun.
Fagforeningerne mener, at loven ville gøre det gratis at lave jobkarteller og reelt stadig tillade de hemmelige aftaler, da lovforslaget indebar, at virksomhederne ved mulige overdragelser fortsat må holde aftalerne hemmelige.
"Sagen er, at man over en kop kaffe kan diskutere, om man skal lave en virksomhedsoverdragelse, indgå et jobkartel og herefter blive enig om, at det der med virksomhedsoverdragelse alligevel ikke var sagen. Så er den hemmelige aftale fuldt lovlig - efter det lovforslag, regeringen fremsatte" siger Hanne Lykke Jespersen.
Pres på ministeren
Business Danmark konstaterer, at Bent Bøgsted pludselig er hoppet over på arbejdsgivernes side.
"Det er fair nok, at DF vil tækkes Dansk Arbejdsgiveforening. Vi er bare ikke enige. Men så må al den snak om, at loven var en gave til lønmodtagerne altså forstumme. Den er der altså ingen der hopper på," siger presseansvarlige i Business Danmark
Michael Krag-Svendsen.
Ingeniørernes fagforening, IDA, fokuserer på Bent Bøgsteds fortsatte kritik af de hemmelige aftaler.
"Det er glædeligt, at Bent Bøgsted kalder den eksisterende situation for en uskik. Og vi håber, at beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen følger Bent Bøgsteds opfordring til at gå i dialog med os og de øvrige faglige organisationer om at finde en ordentlig og holdbar løsning" siger Leif Dyrmose, formand for Ansattes Ingeniørers Råd i IDA.
DJØF håber desuden på, at også de konservative vil lægge pres på venstreministeren i forhold til fremtidig lovindgreb på området.
"Fremover håber vi, at de konservative vil lægge pres på ministeren - nu når Bent Bøgsted løber fra sine løfter," siger Jan Helmer fra DJØF Privat.

OriginalModTime: 21-05-2007 14:02:50




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere