SOA giver adgang til grøn datalagring

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den CTO d. 17. august 2007.


dynamik Med en SOA-løsning til storage kan virksomhederne nu gemme grønt, da teknologien gør det muligt at styre storage dynamisk.

Med dynamisk lagring af data bliver lagerudnyttelsen markant forbedret, og lagerplads kan tildeles efter behov. Det sparer både plads, strøm og køling og pynter på miljøregnskabet i form af mindre CO2-udledning.
Det er vel også de færreste, der vil betale for noget, man ikke har brug for. Alligevel har det hidtil ikke været muligt at undlade at overdimensionere lagerkapaciteten. Ellers vil der nemlig mangle plads til fremtidige udvidelser, når datamængderne stiger.
Typisk udnytter de fleste firmaer og organisationer kun omkring 40 procent af deres diskkapacitet. Med den nuværende teknologi giver dette naturligvis en lang række omkostninger i form af strøm- og hardware-udgifter.
Den store overkapacitet har hidtil været nødvendig, fordi man ikke har kunnet tildele applikationerne ekstra lagerkapacitet på storage-
systemerne uden at afbryde driften.

Lagerpladsen tilpasses behovet
Firmaer som Hitachi Data Systems er begyndt at markedsføre service-orienterede storage-løsninger, Services Oriented Storage Solutions (SOSS), der tilpasser data-mængden til de enkelte systemers behov.
Med SOSS kan virksomheder og organisationer fremover drage fordel af grønne teknologier, som virtualisering og tynd provisionering på samme tid.
Tynd provisionering betyder, at man altid får tildelt præcis den mængde lagerplads, der lige nu er behov for. Når man får behov for mere, får man automatisk tildelt den mængde, der skal til for at dække de nye behov.
"SOSS er en ny måde at adskille controlleren fra back-end diskene, og man kan håndtere tusinder af terabytes med en enkelt maskine. Så fra et strøm- og kølingsperspektiv svarer det nærmest til at sammenligne kold slushice med en rygende cappucino," siger Tom Trainer, senioranalytiker i Evaluator Group.

OriginalModTime: 20-08-2007 13:51:03




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere