Gratis app gør dig til kørende iPhone-bogholder

Dansk producent af online bogholderiløsninger tilbyder gratis applikation til iPhone, som forbinder manden i marken med virksomhedens økonomisystem.

Artikel top billede

Danske e-conomic, som leverer SaaS-baserede (software as a service) regnskabsløsninger, tilbyder sine kunder gratis en iPhone-applikation, som er fuldt integreret med økonomisystemet.

"Brugerfladen er så enkel, at alle kan være med. Alt, hvad der foretages på iPhonen registreres i selve e-conomic-systemet," forklarer Torben Frigaard Rasmussen, administrerende direktør for e-conomic.

Selskabet har 28.000 små og mellemstore virksomheder som kunder, heraf har de 24.000 hjemme i Danmark.

Med iPhone-applikationen kan kørende medarbejdere oprette kunder, udarbejde og sende fakturaer og bogføre det hele 'on the fly'. Ved at bogføre et tilbud eller sende en faktura fra mobiltelefonen, mens de er hos kunden, sparer medarbejderne tid og dobbeltarbejde.

Altid lige ved hånden

Det essentielle for de selvstændige og mindre virksomheder er ifølge Torben Frigaard, at de med applikationen sparer tid, fordi de altid har deres økonomisystem lige ved hånden og adgang til nøgletallene 24 timer i døgnet.

"Derudover undgår de dobbeltarbejde, fordi de kan afslutte tilbud og fakturaer ude hos og sammen med kunderne," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Der findes mange andre iPhone-løsninger i samme stil, men de kræver ifølge e-conomic-direktøren, at der er en tredjeparts komponent installeret på server. Applikationen er gratis, men brugerne skal ind i Apples Appstore for at hente den.

"Vi har selv udviklet applikationen i samarbejde med et århusiansk firma, Onlimited, som er kunde hos os i forvejen," siger Torben Frigaard Rasmussen, der er overbevist om, at de mobile løsninger bliver en stadig vigtigere del af eksempelvis bogholderisystemer.

På vej med Android-app

Ud over iPhone-applikationen er e-conomic også på vej med en lignende app til Android-platformen og forventer på lidt længere sigt, at disse mobile initiativer vil have en positiv effekt på både top- og bundlinje. Sidste år omsatte koncernen e-conomic international for 42 millioner kroner, mens forventningen i år er at runde 50 millioner kroner i omsætning, hvilket svarer til en fordobling af koncernomsætningen på to et halvt år.

"Indtjeningen er stadig kun et estimat, men jeg forventer, at vi når 10 procent EBITDA, som er resultat før renter, skat og af- og nedskrivninger," siger Torben Frigaard Rasmussen.

På bundlinjen er forventningerne ifølge direktøren ikke særlig store, men det hænger sammen med, at e-conomic "kanaliserer de penge, vi tjener på driften ind i udviklingen af nye tiltag som iPhone-applikationen, opdyrkning af nye markeder og den stadige udvikling af vores eksisterende platform."

Den samlede e-conomic-koncern bestod i 2009 af selskaber i Danmark, Norge, Sverige, Storbritannien, Spanien og Tyskland.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Senior Platform/System Engineer

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks