Gratis app gør dig til kørende iPhone-bogholder

Dansk producent af online bogholderiløsninger tilbyder gratis applikation til iPhone, som forbinder manden i marken med virksomhedens økonomisystem.

Artikel top billede

Danske e-conomic, som leverer SaaS-baserede (software as a service) regnskabsløsninger, tilbyder sine kunder gratis en iPhone-applikation, som er fuldt integreret med økonomisystemet.

"Brugerfladen er så enkel, at alle kan være med. Alt, hvad der foretages på iPhonen registreres i selve e-conomic-systemet," forklarer Torben Frigaard Rasmussen, administrerende direktør for e-conomic.

Selskabet har 28.000 små og mellemstore virksomheder som kunder, heraf har de 24.000 hjemme i Danmark.

Med iPhone-applikationen kan kørende medarbejdere oprette kunder, udarbejde og sende fakturaer og bogføre det hele 'on the fly'. Ved at bogføre et tilbud eller sende en faktura fra mobiltelefonen, mens de er hos kunden, sparer medarbejderne tid og dobbeltarbejde.

Altid lige ved hånden

Det essentielle for de selvstændige og mindre virksomheder er ifølge Torben Frigaard, at de med applikationen sparer tid, fordi de altid har deres økonomisystem lige ved hånden og adgang til nøgletallene 24 timer i døgnet.

"Derudover undgår de dobbeltarbejde, fordi de kan afslutte tilbud og fakturaer ude hos og sammen med kunderne," siger Torben Frigaard Rasmussen.

Der findes mange andre iPhone-løsninger i samme stil, men de kræver ifølge e-conomic-direktøren, at der er en tredjeparts komponent installeret på server. Applikationen er gratis, men brugerne skal ind i Apples Appstore for at hente den.

"Vi har selv udviklet applikationen i samarbejde med et århusiansk firma, Onlimited, som er kunde hos os i forvejen," siger Torben Frigaard Rasmussen, der er overbevist om, at de mobile løsninger bliver en stadig vigtigere del af eksempelvis bogholderisystemer.

På vej med Android-app

Ud over iPhone-applikationen er e-conomic også på vej med en lignende app til Android-platformen og forventer på lidt længere sigt, at disse mobile initiativer vil have en positiv effekt på både top- og bundlinje. Sidste år omsatte koncernen e-conomic international for 42 millioner kroner, mens forventningen i år er at runde 50 millioner kroner i omsætning, hvilket svarer til en fordobling af koncernomsætningen på to et halvt år.

"Indtjeningen er stadig kun et estimat, men jeg forventer, at vi når 10 procent EBITDA, som er resultat før renter, skat og af- og nedskrivninger," siger Torben Frigaard Rasmussen.

På bundlinjen er forventningerne ifølge direktøren ikke særlig store, men det hænger sammen med, at e-conomic "kanaliserer de penge, vi tjener på driften ind i udviklingen af nye tiltag som iPhone-applikationen, opdyrkning af nye markeder og den stadige udvikling af vores eksisterende platform."

Den samlede e-conomic-koncern bestod i 2009 af selskaber i Danmark, Norge, Sverige, Storbritannien, Spanien og Tyskland.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S