Udviklere skrotter OpenOffice til fordel for LibreOffice

Udviklerne vælter væk fra OpenOffice-projektet, efter Oracle har overtaget kontrollen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Yderligere 39 bidragsydere forlader OpenOffice.org-projektet på grund af Oracles holdning til organisation og ledelse.

Bidragsyderne, som først og fremmest kommer fra det tysktalende OpenOffice-fællesskab, består af oversættere, marketingsfolk, kvalitetstestere og mindst en udvikler.

De vil i stedet slå følge med tilhængerne af The Document Foundation, som blev grundlagt i september for at fortsætte projekterne uden for OpenOffice, som nu er kommet under Oracles ledelse.

Du kan læse mere om det nye projekt her.

Projektet er forældreløst

"Det tyske OpenOffice-projekt er blevet mere eller mindre forældreløst nu," siger Charles Schulz, der er talsmand for The Document Foundation.

Den open source-baserede produktivitetspakke kom under Oracles kontrol i forbindelse med virksomhedens opkøb af Sun Microsystems tidligere i år.

Oracle har flere gange pointeret, at selskabet planlægger at fortsætte projektet, men overgangen har været præget af en del spændinger.

Søndag skrev bidragsyderne et åbent brev, hvor de fortæller, at de planlægger at tilslutte sig LibreOffice, som er en ny distribution af OpenOffice.org under The Document Foundations kontrol.

De henviser i brevet til "unødvendige misforståelser" fra Oracles side og til virksomhedens manglende ledelse af projektet. De understreger, at det er nødvendigt med forandring, hvis projektet skal udvikle sig.

"Selv om det gentagne gange er blevet understreget, at der vil være et samarbejde på det tekniske plan, og at forandringer er mulige, så har Oracle ikke udvist nogen som helst tegn på, at virksomheden er klar til at ændre mening i forhold til projektets organisation og ledelse," skriver bidragyderne.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision