Udviklere skrotter OpenOffice til fordel for LibreOffice

Udviklerne vælter væk fra OpenOffice-projektet, efter Oracle har overtaget kontrollen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Yderligere 39 bidragsydere forlader OpenOffice.org-projektet på grund af Oracles holdning til organisation og ledelse.

Bidragsyderne, som først og fremmest kommer fra det tysktalende OpenOffice-fællesskab, består af oversættere, marketingsfolk, kvalitetstestere og mindst en udvikler.

De vil i stedet slå følge med tilhængerne af The Document Foundation, som blev grundlagt i september for at fortsætte projekterne uden for OpenOffice, som nu er kommet under Oracles ledelse.

Du kan læse mere om det nye projekt her.

Projektet er forældreløst

"Det tyske OpenOffice-projekt er blevet mere eller mindre forældreløst nu," siger Charles Schulz, der er talsmand for The Document Foundation.

Den open source-baserede produktivitetspakke kom under Oracles kontrol i forbindelse med virksomhedens opkøb af Sun Microsystems tidligere i år.

Oracle har flere gange pointeret, at selskabet planlægger at fortsætte projektet, men overgangen har været præget af en del spændinger.

Søndag skrev bidragsyderne et åbent brev, hvor de fortæller, at de planlægger at tilslutte sig LibreOffice, som er en ny distribution af OpenOffice.org under The Document Foundations kontrol.

De henviser i brevet til "unødvendige misforståelser" fra Oracles side og til virksomhedens manglende ledelse af projektet. De understreger, at det er nødvendigt med forandring, hvis projektet skal udvikle sig.

"Selv om det gentagne gange er blevet understreget, at der vil være et samarbejde på det tekniske plan, og at forandringer er mulige, så har Oracle ikke udvist nogen som helst tegn på, at virksomheden er klar til at ændre mening i forhold til projektets organisation og ledelse," skriver bidragyderne.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S