Udviklere skrotter OpenOffice til fordel for LibreOffice

Udviklerne vælter væk fra OpenOffice-projektet, efter Oracle har overtaget kontrollen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Yderligere 39 bidragsydere forlader OpenOffice.org-projektet på grund af Oracles holdning til organisation og ledelse.

Bidragsyderne, som først og fremmest kommer fra det tysktalende OpenOffice-fællesskab, består af oversættere, marketingsfolk, kvalitetstestere og mindst en udvikler.

De vil i stedet slå følge med tilhængerne af The Document Foundation, som blev grundlagt i september for at fortsætte projekterne uden for OpenOffice, som nu er kommet under Oracles ledelse.

Du kan læse mere om det nye projekt her.

Projektet er forældreløst

"Det tyske OpenOffice-projekt er blevet mere eller mindre forældreløst nu," siger Charles Schulz, der er talsmand for The Document Foundation.

Den open source-baserede produktivitetspakke kom under Oracles kontrol i forbindelse med virksomhedens opkøb af Sun Microsystems tidligere i år.

Oracle har flere gange pointeret, at selskabet planlægger at fortsætte projektet, men overgangen har været præget af en del spændinger.

Søndag skrev bidragsyderne et åbent brev, hvor de fortæller, at de planlægger at tilslutte sig LibreOffice, som er en ny distribution af OpenOffice.org under The Document Foundations kontrol.

De henviser i brevet til "unødvendige misforståelser" fra Oracles side og til virksomhedens manglende ledelse af projektet. De understreger, at det er nødvendigt med forandring, hvis projektet skal udvikle sig.

"Selv om det gentagne gange er blevet understreget, at der vil være et samarbejde på det tekniske plan, og at forandringer er mulige, så har Oracle ikke udvist nogen som helst tegn på, at virksomheden er klar til at ændre mening i forhold til projektets organisation og ledelse," skriver bidragyderne.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos