Udviklere skrotter OpenOffice til fordel for LibreOffice

Udviklerne vælter væk fra OpenOffice-projektet, efter Oracle har overtaget kontrollen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Yderligere 39 bidragsydere forlader OpenOffice.org-projektet på grund af Oracles holdning til organisation og ledelse.

Bidragsyderne, som først og fremmest kommer fra det tysktalende OpenOffice-fællesskab, består af oversættere, marketingsfolk, kvalitetstestere og mindst en udvikler.

De vil i stedet slå følge med tilhængerne af The Document Foundation, som blev grundlagt i september for at fortsætte projekterne uden for OpenOffice, som nu er kommet under Oracles ledelse.

Du kan læse mere om det nye projekt her.

Projektet er forældreløst

"Det tyske OpenOffice-projekt er blevet mere eller mindre forældreløst nu," siger Charles Schulz, der er talsmand for The Document Foundation.

Den open source-baserede produktivitetspakke kom under Oracles kontrol i forbindelse med virksomhedens opkøb af Sun Microsystems tidligere i år.

Oracle har flere gange pointeret, at selskabet planlægger at fortsætte projektet, men overgangen har været præget af en del spændinger.

Søndag skrev bidragsyderne et åbent brev, hvor de fortæller, at de planlægger at tilslutte sig LibreOffice, som er en ny distribution af OpenOffice.org under The Document Foundations kontrol.

De henviser i brevet til "unødvendige misforståelser" fra Oracles side og til virksomhedens manglende ledelse af projektet. De understreger, at det er nødvendigt med forandring, hvis projektet skal udvikle sig.

"Selv om det gentagne gange er blevet understreget, at der vil være et samarbejde på det tekniske plan, og at forandringer er mulige, så har Oracle ikke udvist nogen som helst tegn på, at virksomheden er klar til at ændre mening i forhold til projektets organisation og ledelse," skriver bidragyderne.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job