Finansdirektør videresendte "mistænkelige" aftaler

Opdateret kl. 08.17: IT Factorys finansdirektør videresendte aftaler, der ifølge kurator var "objektivt mistænkelige".

Artikel top billede

Tidligere CFO i IT Factory, Jeanette Lorenzen (indsat), sendte Stein Baggers "tillægsaftaler" videre til KPMG.

Selvom aftalerne var mistænkelige i deres indhold, videresendte IT Factorys finansdirektør dem til KPMG, så selskabet kunne få fjernet leasing fra regnskabet.

Det fremgår af kurators stævning af KPMG og den tidligere bestyrelse i IT Factory.

Op til et halvårsregnskab i 2007 er der behov for tillægskontrakter, der påviser, at leasing-aftalerne kan opsiges på tre måneder.

"Tillægsaftalerne blev i henhold til oplysninger fra selskabets CFO, Jeanette Lorenzen, tilvejebragt af direktør Stein Bagger i forbindelse med modtagelsen af det udkast til perioderegnskab, hvori en mindre del af leasingforpligtelserne var anført i en note," står der i stævningen.
 
Jeanette Lorenzen oplyser, at Stein Bagger over for hende oplyste, at "aftalerne om opsigelse med tre måneders varsel var indgået mundtligt, samt at han havde rykket flere af leasingselskaberne for at modtage skriftlige bekræftelser herpå". 
 
Udkastet til halvårsregnskabet blev sendt til IT Factory 24. oktober 2007.
 
Stein Bagger: Jeg har rykket dem
I en mail til Jeanette Lorenzen, afsendt inden udkastet til halvårsregnskabet foreligger, skriver Stein Bagger i e-mailens emnefelt: "Så fik jeg rykket godt og grundigt - og det virkede!!!" og i selve mailteksten skriver han: "Hermed vores tillægsaftaler".
 
Mailen videresendes samme dag - 18. oktober 2007 - fra Jeanette Lorenzen til KPMG's Jørgen Duedahl Klinkby:
 
"Kære Jørgen, Vedlagt finder du tillægsaftalerne med IT Factory A/S og leasingselskaberne. Hvoraf det fremgår at opsigelsesvarslet for alle aftalerne er på tre måneder, og der dermed ikke er tale om en eventual-forpligtelse".
 
Men da IT Factory modtager udkastet til halvårsregnskabet fra KPMG den 24. oktober, fremgår leasing af en note.

Derfor reagerer IT Factory.
 
Allerede dagen efter, den 25. oktober 2007, gensender Jeanette Lorenzen tillægskontrakterne, der altså ifølge kurator er mistænkelige, til en anden person hos KPMG, nemlig en Britt Nielsen. 
 
KPMG godtog angiveligt tillægskontrakterne, da noten om leasing i halvårsregnskabet blev fjernet. 

For nylig vidnede Jeanette Lorenzen, KPMG's Erik Dybdahl og tidligere bestyrelsesformand Asger Jensby i ankesagen mod Mikael Ljungman.

Samstemmende lød det, at der ingen advarselslamper mod svindel var hos IT Factory.
 
Læs KPMG's reaktion på anklagen om, at de i sidste ende godtog de "mistænkelige" tillægskontrakter.

Jeanette Lorenzen har ingen kommentarer til denne artikel.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

Midtjylland

Metroselskabet og Hovedstadens Letbane

Data Engineer at Metroselskabet

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S