Finansdirektør videresendte "mistænkelige" aftaler

Opdateret kl. 08.17: IT Factorys finansdirektør videresendte aftaler, der ifølge kurator var "objektivt mistænkelige".

Artikel top billede

Tidligere CFO i IT Factory, Jeanette Lorenzen (indsat), sendte Stein Baggers "tillægsaftaler" videre til KPMG.

Selvom aftalerne var mistænkelige i deres indhold, videresendte IT Factorys finansdirektør dem til KPMG, så selskabet kunne få fjernet leasing fra regnskabet.

Det fremgår af kurators stævning af KPMG og den tidligere bestyrelse i IT Factory.

Op til et halvårsregnskab i 2007 er der behov for tillægskontrakter, der påviser, at leasing-aftalerne kan opsiges på tre måneder.

"Tillægsaftalerne blev i henhold til oplysninger fra selskabets CFO, Jeanette Lorenzen, tilvejebragt af direktør Stein Bagger i forbindelse med modtagelsen af det udkast til perioderegnskab, hvori en mindre del af leasingforpligtelserne var anført i en note," står der i stævningen.
 
Jeanette Lorenzen oplyser, at Stein Bagger over for hende oplyste, at "aftalerne om opsigelse med tre måneders varsel var indgået mundtligt, samt at han havde rykket flere af leasingselskaberne for at modtage skriftlige bekræftelser herpå". 
 
Udkastet til halvårsregnskabet blev sendt til IT Factory 24. oktober 2007.
 
Stein Bagger: Jeg har rykket dem
I en mail til Jeanette Lorenzen, afsendt inden udkastet til halvårsregnskabet foreligger, skriver Stein Bagger i e-mailens emnefelt: "Så fik jeg rykket godt og grundigt - og det virkede!!!" og i selve mailteksten skriver han: "Hermed vores tillægsaftaler".
 
Mailen videresendes samme dag - 18. oktober 2007 - fra Jeanette Lorenzen til KPMG's Jørgen Duedahl Klinkby:
 
"Kære Jørgen, Vedlagt finder du tillægsaftalerne med IT Factory A/S og leasingselskaberne. Hvoraf det fremgår at opsigelsesvarslet for alle aftalerne er på tre måneder, og der dermed ikke er tale om en eventual-forpligtelse".
 
Men da IT Factory modtager udkastet til halvårsregnskabet fra KPMG den 24. oktober, fremgår leasing af en note.

Derfor reagerer IT Factory.
 
Allerede dagen efter, den 25. oktober 2007, gensender Jeanette Lorenzen tillægskontrakterne, der altså ifølge kurator er mistænkelige, til en anden person hos KPMG, nemlig en Britt Nielsen. 
 
KPMG godtog angiveligt tillægskontrakterne, da noten om leasing i halvårsregnskabet blev fjernet. 

For nylig vidnede Jeanette Lorenzen, KPMG's Erik Dybdahl og tidligere bestyrelsesformand Asger Jensby i ankesagen mod Mikael Ljungman.

Samstemmende lød det, at der ingen advarselslamper mod svindel var hos IT Factory.
 
Læs KPMG's reaktion på anklagen om, at de i sidste ende godtog de "mistænkelige" tillægskontrakter.

Jeanette Lorenzen har ingen kommentarer til denne artikel.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S