Ballmer vil have klare dataregler i Europa

Microsofts koncernchef, Steve Ballmer, anmodede torsdag Europa om at samstemme reglerne angående privacy og bevaring af data, idet hans virksomhed skubber på med nye datatjenester over nettet.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Sheehan)

Computerworld News Service: Microsoft investerer for tiden tungt i datacentre og cloud computing-services og i det lys påpeger Microsofts koncernchef, Steve Ballmer, et behov for klare regler, der beskriver ansvaret hos virksomheder, der tilbyder den slags tjenester.

"Vi har brug for noget hjælp fra regeringerne," siger Ballmer.

"Vi har brug for klare regulatoriske rammer, der gør det muligt for innovationen at fortsætte."

Ballmer kom med disse bemærkninger under en rundbordssamtale ved Government Leaders Forum i London, som handlede om de it-udfordringer, de europæiske regeringer står overfor, og som var sponsoreret af Microsoft.

Også blandt andre Storbritanniens vicepremiereminister, Nick Clegg, og vice president for Europa-Kommissionen og kommissær for EU's Digitale Agenda, Neelie Kroes, deltog i denne vidtrækkende debat, der kom ind på både statslig brug af it, digital sundhed og ophavsret.

Under debatten påpegede Ballmer, at en svensk virksomhed, der udvikler en sundhedsapplikation, der bruger datacentre i Finland men tilbyder services til borgere i Storbritannien har brug for at have nogle klare regler at forholde sig til angående datasikkerhed og privacy.

"Der er brug for et samlet framework," fremhæver Balllmer.

"Vi har brug for at vide, hvilket ansvar og hvilke forpligtelser, der er."

Kroes brugte rundbordssamtalen til at påtale, hvorfor Europa har brug for det, der kaldes et "indre digitalt marked", hvor de regulatoriske forskelle mellem EU's medlemslande på områder som ophavsret på nuværende tidspunkt forhindrer lovlige tværstatslige musiktjenester. Der findes et "ulovligt indre marked" for musik på tværs af Europa på grund af piratvirksomhed, påpeger hun.

Europa-Kommissionen er i gang med at ændre reglerne for ophavsret og licensering på tværs af grænserne. Det er en sag, der er en del af den Digitale Agenda, som er en femårs telekommunikationsplan, der blev afsløret i maj og som handler om sager lige fra udbredelsen af bredbånd til landenes digitale sikkerhedsberedskab.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S