Consumer Reports: Microsoft Kinect er ikke racistisk

En amerikansk forbrugerorganisation afliver rygter om, at Microsoft Kinect ikke fungerer for spillere af mørkere hudfarve.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den amerikanske forbrugerorganisation Consumer Reports afliver rygter om, at Microsofts nye produkt Kinect til spilkonsollen Xbox er racistisk. Systemets ydelse varierer ikke i forhold til spillerens hudfarve.

"Kort efter de første anmeldelser af Microsoft Kinect til Xbox blev offentliggjort ud på de små timer natten til fredag, opstod der også en anden historie angående Kinect. Visse anmeldere oplevede tilsyneladende problemer med at få Kinect til at identificere spillere med mørkere hudfarve,"  skriver it-blogger Carol Mangis fra Consumer Reports.

Det populære website, GameSpot, der anmelder computerspil, offentliggjorde en artikel med titlen "Kinect has problems recognizing dark-skinned users?"

Kinect, der er et system til håndfri kontrol af Microsofts spilkonsol ved hjælp af bevægelsessensorer, har problemer med at identificere spillere med mørk hud, hævder GameSpot.

"Mens vi testede Kinect, oplevede to medarbejdere fra GameSpot problemer med systemets ansigtsgenkendelse," skriver GameSpot. "Systemet genkendte sporadisk den ene medarbejder, mens det aldrig var i stand til ordentligt at identificere den anden på trods af gentagne forsøg på kalibrering. Kinect havde dog ingen problemer med at identificere en tredje medarbejder fra GameSpot, der også har mørk hud, og genkendte ham efter kun en enkelt kalibrering. Medarbejdere med lys hud blev konsekvent genkendt i første forsøg."

GameSpot bemærker, at problemet ifølge Microsoft handler om belysningsniveauer. Consumer Reports tog det et skidt videre og testede systemet ved forskellige belysninger.

"Consumer Reports stødte ikke på dette problem med Kinect og dets ansigtsgenkendelse, da vi først testede det, skriver Mangis. "Men det mindede os om et lignede rygte sidste år - som vi også aflivede - om en 'racistisk' bærbar fra HP. Så vi besluttede at teste Microsoft Kinect igen med to spillere med forskellig hudfarve og ved forskellige belysningsniveauer.

"Og her er resultaterne: Login-problemet er relateret til lav belysning og ikke direkte til spillerens hudfarve. Ligesom webkameraet fra HP så har kameraet i Kinect brug for nok lys og kontrast til at afgøre en persons ansigtstræk for at kunne udføre ansigtsgenkendelse og automatisk logge spilleren ind på spilkonsollen.

"Grundlæggende genkendte Kinect begge spillere ved belysningsniveauer, der typisk bruges i dagligstuer om natten, og klarede ikke at genkende nogen af spillerne ved lavere belysning. Indtil videre har vi ikke oplevet, at den ene spiller blev genkendt, mens den anden ikke blev genkendt under samme lysforhold."

"Problemet afholder ingen, heller ikke de der ikke blev identificeret af ansigtsgenkendelses-softwaren, fra at spille Kinect-spil, da systemet kan 'se' og følge spillernes kroppe og bevægelser under alle lysforhold ved hjælp et indbygget infrarødt kamerasystem."

Consumer Reports konkluderer, at Kinects problemer med ansigtsgenkendelse kun udgør et problem i dårligt oplyste lokaler, men at selve gameplayet ikke påvirkes overhovedet "selv i totalt mørklagte lokaler," når spillerne først er logget ind. Consumer Reports anbefaler dog at have for lys tændt for at undgå at komme til skade, da Kinect-spil kræver en stor del kropsbevægelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S