Consumer Reports: Microsoft Kinect er ikke racistisk

En amerikansk forbrugerorganisation afliver rygter om, at Microsoft Kinect ikke fungerer for spillere af mørkere hudfarve.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den amerikanske forbrugerorganisation Consumer Reports afliver rygter om, at Microsofts nye produkt Kinect til spilkonsollen Xbox er racistisk. Systemets ydelse varierer ikke i forhold til spillerens hudfarve.

"Kort efter de første anmeldelser af Microsoft Kinect til Xbox blev offentliggjort ud på de små timer natten til fredag, opstod der også en anden historie angående Kinect. Visse anmeldere oplevede tilsyneladende problemer med at få Kinect til at identificere spillere med mørkere hudfarve,"  skriver it-blogger Carol Mangis fra Consumer Reports.

Det populære website, GameSpot, der anmelder computerspil, offentliggjorde en artikel med titlen "Kinect has problems recognizing dark-skinned users?"

Kinect, der er et system til håndfri kontrol af Microsofts spilkonsol ved hjælp af bevægelsessensorer, har problemer med at identificere spillere med mørk hud, hævder GameSpot.

"Mens vi testede Kinect, oplevede to medarbejdere fra GameSpot problemer med systemets ansigtsgenkendelse," skriver GameSpot. "Systemet genkendte sporadisk den ene medarbejder, mens det aldrig var i stand til ordentligt at identificere den anden på trods af gentagne forsøg på kalibrering. Kinect havde dog ingen problemer med at identificere en tredje medarbejder fra GameSpot, der også har mørk hud, og genkendte ham efter kun en enkelt kalibrering. Medarbejdere med lys hud blev konsekvent genkendt i første forsøg."

GameSpot bemærker, at problemet ifølge Microsoft handler om belysningsniveauer. Consumer Reports tog det et skidt videre og testede systemet ved forskellige belysninger.

"Consumer Reports stødte ikke på dette problem med Kinect og dets ansigtsgenkendelse, da vi først testede det, skriver Mangis. "Men det mindede os om et lignede rygte sidste år - som vi også aflivede - om en 'racistisk' bærbar fra HP. Så vi besluttede at teste Microsoft Kinect igen med to spillere med forskellig hudfarve og ved forskellige belysningsniveauer.

"Og her er resultaterne: Login-problemet er relateret til lav belysning og ikke direkte til spillerens hudfarve. Ligesom webkameraet fra HP så har kameraet i Kinect brug for nok lys og kontrast til at afgøre en persons ansigtstræk for at kunne udføre ansigtsgenkendelse og automatisk logge spilleren ind på spilkonsollen.

"Grundlæggende genkendte Kinect begge spillere ved belysningsniveauer, der typisk bruges i dagligstuer om natten, og klarede ikke at genkende nogen af spillerne ved lavere belysning. Indtil videre har vi ikke oplevet, at den ene spiller blev genkendt, mens den anden ikke blev genkendt under samme lysforhold."

"Problemet afholder ingen, heller ikke de der ikke blev identificeret af ansigtsgenkendelses-softwaren, fra at spille Kinect-spil, da systemet kan 'se' og følge spillernes kroppe og bevægelser under alle lysforhold ved hjælp et indbygget infrarødt kamerasystem."

Consumer Reports konkluderer, at Kinects problemer med ansigtsgenkendelse kun udgør et problem i dårligt oplyste lokaler, men at selve gameplayet ikke påvirkes overhovedet "selv i totalt mørklagte lokaler," når spillerne først er logget ind. Consumer Reports anbefaler dog at have for lys tændt for at undgå at komme til skade, da Kinect-spil kræver en stor del kropsbevægelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S