Consumer Reports: Microsoft Kinect er ikke racistisk

En amerikansk forbrugerorganisation afliver rygter om, at Microsoft Kinect ikke fungerer for spillere af mørkere hudfarve.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den amerikanske forbrugerorganisation Consumer Reports afliver rygter om, at Microsofts nye produkt Kinect til spilkonsollen Xbox er racistisk. Systemets ydelse varierer ikke i forhold til spillerens hudfarve.

"Kort efter de første anmeldelser af Microsoft Kinect til Xbox blev offentliggjort ud på de små timer natten til fredag, opstod der også en anden historie angående Kinect. Visse anmeldere oplevede tilsyneladende problemer med at få Kinect til at identificere spillere med mørkere hudfarve,"  skriver it-blogger Carol Mangis fra Consumer Reports.

Det populære website, GameSpot, der anmelder computerspil, offentliggjorde en artikel med titlen "Kinect has problems recognizing dark-skinned users?"

Kinect, der er et system til håndfri kontrol af Microsofts spilkonsol ved hjælp af bevægelsessensorer, har problemer med at identificere spillere med mørk hud, hævder GameSpot.

"Mens vi testede Kinect, oplevede to medarbejdere fra GameSpot problemer med systemets ansigtsgenkendelse," skriver GameSpot. "Systemet genkendte sporadisk den ene medarbejder, mens det aldrig var i stand til ordentligt at identificere den anden på trods af gentagne forsøg på kalibrering. Kinect havde dog ingen problemer med at identificere en tredje medarbejder fra GameSpot, der også har mørk hud, og genkendte ham efter kun en enkelt kalibrering. Medarbejdere med lys hud blev konsekvent genkendt i første forsøg."

GameSpot bemærker, at problemet ifølge Microsoft handler om belysningsniveauer. Consumer Reports tog det et skidt videre og testede systemet ved forskellige belysninger.

"Consumer Reports stødte ikke på dette problem med Kinect og dets ansigtsgenkendelse, da vi først testede det, skriver Mangis. "Men det mindede os om et lignede rygte sidste år - som vi også aflivede - om en 'racistisk' bærbar fra HP. Så vi besluttede at teste Microsoft Kinect igen med to spillere med forskellig hudfarve og ved forskellige belysningsniveauer.

"Og her er resultaterne: Login-problemet er relateret til lav belysning og ikke direkte til spillerens hudfarve. Ligesom webkameraet fra HP så har kameraet i Kinect brug for nok lys og kontrast til at afgøre en persons ansigtstræk for at kunne udføre ansigtsgenkendelse og automatisk logge spilleren ind på spilkonsollen.

"Grundlæggende genkendte Kinect begge spillere ved belysningsniveauer, der typisk bruges i dagligstuer om natten, og klarede ikke at genkende nogen af spillerne ved lavere belysning. Indtil videre har vi ikke oplevet, at den ene spiller blev genkendt, mens den anden ikke blev genkendt under samme lysforhold."

"Problemet afholder ingen, heller ikke de der ikke blev identificeret af ansigtsgenkendelses-softwaren, fra at spille Kinect-spil, da systemet kan 'se' og følge spillernes kroppe og bevægelser under alle lysforhold ved hjælp et indbygget infrarødt kamerasystem."

Consumer Reports konkluderer, at Kinects problemer med ansigtsgenkendelse kun udgør et problem i dårligt oplyste lokaler, men at selve gameplayet ikke påvirkes overhovedet "selv i totalt mørklagte lokaler," når spillerne først er logget ind. Consumer Reports anbefaler dog at have for lys tændt for at undgå at komme til skade, da Kinect-spil kræver en stor del kropsbevægelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS