Consumer Reports: Microsoft Kinect er ikke racistisk

En amerikansk forbrugerorganisation afliver rygter om, at Microsoft Kinect ikke fungerer for spillere af mørkere hudfarve.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den amerikanske forbrugerorganisation Consumer Reports afliver rygter om, at Microsofts nye produkt Kinect til spilkonsollen Xbox er racistisk. Systemets ydelse varierer ikke i forhold til spillerens hudfarve.

"Kort efter de første anmeldelser af Microsoft Kinect til Xbox blev offentliggjort ud på de små timer natten til fredag, opstod der også en anden historie angående Kinect. Visse anmeldere oplevede tilsyneladende problemer med at få Kinect til at identificere spillere med mørkere hudfarve,"  skriver it-blogger Carol Mangis fra Consumer Reports.

Det populære website, GameSpot, der anmelder computerspil, offentliggjorde en artikel med titlen "Kinect has problems recognizing dark-skinned users?"

Kinect, der er et system til håndfri kontrol af Microsofts spilkonsol ved hjælp af bevægelsessensorer, har problemer med at identificere spillere med mørk hud, hævder GameSpot.

"Mens vi testede Kinect, oplevede to medarbejdere fra GameSpot problemer med systemets ansigtsgenkendelse," skriver GameSpot. "Systemet genkendte sporadisk den ene medarbejder, mens det aldrig var i stand til ordentligt at identificere den anden på trods af gentagne forsøg på kalibrering. Kinect havde dog ingen problemer med at identificere en tredje medarbejder fra GameSpot, der også har mørk hud, og genkendte ham efter kun en enkelt kalibrering. Medarbejdere med lys hud blev konsekvent genkendt i første forsøg."

GameSpot bemærker, at problemet ifølge Microsoft handler om belysningsniveauer. Consumer Reports tog det et skidt videre og testede systemet ved forskellige belysninger.

"Consumer Reports stødte ikke på dette problem med Kinect og dets ansigtsgenkendelse, da vi først testede det, skriver Mangis. "Men det mindede os om et lignede rygte sidste år - som vi også aflivede - om en 'racistisk' bærbar fra HP. Så vi besluttede at teste Microsoft Kinect igen med to spillere med forskellig hudfarve og ved forskellige belysningsniveauer.

"Og her er resultaterne: Login-problemet er relateret til lav belysning og ikke direkte til spillerens hudfarve. Ligesom webkameraet fra HP så har kameraet i Kinect brug for nok lys og kontrast til at afgøre en persons ansigtstræk for at kunne udføre ansigtsgenkendelse og automatisk logge spilleren ind på spilkonsollen.

"Grundlæggende genkendte Kinect begge spillere ved belysningsniveauer, der typisk bruges i dagligstuer om natten, og klarede ikke at genkende nogen af spillerne ved lavere belysning. Indtil videre har vi ikke oplevet, at den ene spiller blev genkendt, mens den anden ikke blev genkendt under samme lysforhold."

"Problemet afholder ingen, heller ikke de der ikke blev identificeret af ansigtsgenkendelses-softwaren, fra at spille Kinect-spil, da systemet kan 'se' og følge spillernes kroppe og bevægelser under alle lysforhold ved hjælp et indbygget infrarødt kamerasystem."

Consumer Reports konkluderer, at Kinects problemer med ansigtsgenkendelse kun udgør et problem i dårligt oplyste lokaler, men at selve gameplayet ikke påvirkes overhovedet "selv i totalt mørklagte lokaler," når spillerne først er logget ind. Consumer Reports anbefaler dog at have for lys tændt for at undgå at komme til skade, da Kinect-spil kræver en stor del kropsbevægelse.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S