EU godkender omstridt ACTA-aftale

Efter en snæver sejr i Europa-Parlamentet ser det ud til, at antipriat-aftalen kan endeligt godkendes i Sydney i næste uge.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Efter 11 omgange med internationale forhandlinger har den endelige tekst til den kontroversielle antipirat-aftale, Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), nu overvundet sin største forhindring,

Acta er budt velkommen som et skridt i den rigtige retning af Europa-Parlamentet, som har godkendt aftalen med stemmerne 331 - 294.
11 medlemmer undlod at stemme. 
 
Parlamentet mangler stadig visse forsikringer fra Euro-pa-Kommissionen, men afgørelsen betyder i praksis, at den endelige, juridiske tekst kan godkendes af Kommissionen ved mødet i Sydney fra 30. november til 3. december.
 
Ifølge Lissabon-traktaten skal parlaments-medlemmerne godkende aftalen, og der har til det sidste været tvivl om, hvorvidt de ville sætte en stopper for projektet.
 
Den relativt høje andel af nej-stemmer dækker over mange medlemmer, som har været vrede over manglende informationer i forhandlingsperioden.

En del medlemmer udtrykte dog tilfredshed, da gennemsigtigheden blev forbedret i forbindelse med klagerne.
 
Alligevel vil parlamentet have Europa-Kommissionens forsikring om, at aftalen ikke får negative konsekvenser for basale frihedsrettigheder og eksisterende EU-lovgivning, især fordi "den europæiske lovgivning i forvejen er mere avanceret end internationale standarder". 
 
Strid om "three strikes"
ACTA-aftalen har været omstridt lige fra begyndelsen på grund af USA's krav om hemmeligholdelse og på grund af bekymringer for, at den ikke ville kunne leve op til EU's regler for data-privacy.

Traktaten er lavet for at beskytte intellektuel ejendom og for at bekæmpe online-pirater og ulovlig software.
 
Den mest kontroversielle del af den endelige aftale åbner døren for, at lande kan indføre en såkaldt "three strikes"-regel.

Det betyder, at internetforbindelsen kan afbrydes for brugere, der downloader ulovligt materiale, og at myndighederne kan få internetudbyderne til at udlevere personlige informationer om kunderne.
 
Teksten er blevet en del mere udvandet siden det første udkast, hvori der stod, at parterne skal lave love, der kræver informationer fra udbyderne.

Men kilder tæt på forhandlingerne fortæller, at ACTA skal ses som en "beskrivelse af best practice, hvilket kan opfattes som en opfordring til medlemslandende om at indføre drakoniske metoder som for eksempel three-strikes-reglen.
 
Den foreslåede tekst vil desuden forbyde enheder og software, der bliver markedsført som metoder til omgåelse af adgangskontroller, for eksempel kryptering eller scrambling designet til at forhindre kopiering.

Den kræver desuden, at der bliver indført forholdsregler mod anvendelsen af sådanne teknologier.
 
Bekymrede parlaments-medlemmer havde på forhånd advaret om, at de ikke ville stemme for traktaten, hvis de ikke fik tid til at læse teksten ordentligt igennem.

Den endelige tekst til ACTA-aftelen blev først præsenteret af det amerikanske udenrigsministerium 15. november.
 
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S