Leverandør raser over statens Terma-forlig

Staten har indgået forlig med Terma i sagen om software til det landsdækkende beredskabsnet. Forliget sikrer Terma en ny kontrakt, som nu er endt i Klagenævnet for Udbud.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Sean F. Boggs / iStockphoto)

Først vandt Terma en kontrakt til mere end 300 millioner kroner om at udvikle kontrolrumssoftware til det landsdækkende beredskabsnet SINE (SIkkerhedsNEt)

Efter to års forsinkelse, der bremser hele det nationale sikkerhedsberedskab, valgte staten at afbryde samarbejdet med
Terma om kontrolrumssoftwaren.

På trods af, at forsinkelserne har kostet samfundet mange millioner kroner til forskellige lappeløsninger, indebærer det indgåede forlig tilsyneladende ikke nogle sanktioner over for Terma. Tværtimod har staten tildelt Terma en kontrakt på en radiodispatch, som skal installeres i landets politikredse.

Klagenævnet for Udbud

Reelt er der tale om en mindre del af den oprindelige kontrakt, som Terma ikke var i stand til at honorere. Nu er kontrakten ifølge Dagbladet Børsen kun omkring 85 millioner kroner værd, hvilket betyder, at andre kunne have budt på den. For eksempel elektronikleverandøren Finn Frogne, som er så utilfreds, at den har indklaget sagens forløb til Klagenævnet for Udbud.

"Nu er ordren decimeret til lige præcis det virkefelt, hvor vi er verdensmestre, så den ville vi selvfølgelig gerne have budt på," siger Kaare Frogne, direktør og daglig leder i Finn Frogne A/S.

Sagen er ifølge Kaare Frogne blevet afgjort af én dommer i Klagenævnet for Udbud i stedet for tre, som er det normale. Samtidig har klagen ikke fået opsættende virkning, hvilket undrer både Kaare Frogne og selskabets advokat.

"Vi forstår ikke, hvorfor man ikke kunne vente de her par måneder, når man allerede har ventet i tre år - og så få en retfærdig afgørelse," siger Kaare Frogne.

I det forlig, som staten har indgået med Terma, indgår som nævnt ingen sanktioner på trods af, at den forsinkede software har kostet blandt andet regionerne mere end 30 millioner kroner.

Vi spurgte Termas kommunikationschef Kasper Rasmussen, om det er korrekt, at forliget ikke omfatter nogen form for sanktioner eller bod.

"Sådan kan du godt udtrykke det, ja."

Terma har simpelthen fået en mindre del af den oprindelige ordre, og om den aftale holder, er det nu op til Klagenævnet for Udbud at afgøre.

Annonceindlæg fra QNAP

Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos