Mobility - den vigtigste megatrend for dig netop nu

Det er kun lige begyndt, og det bliver større og større de kommende år. Hele verden bliver mobil, og Danmark har alle muligheder for at sætte sig tungt på mobility-markedet. Se hvordan her.

Artikel top billede

Årets vigtigste tendens er mobility, og det er det såmænd også næste år og næste år igen.

"Mobility vil stå højt på dagsordenen de næste mange år. Jeg vurderer, at det største på den front i 2011 bliver sammenkoblingen af mobility og Office-systemerne med Microsofts nye Lync," siger Torben Rune.

Teleanalytikeren udnævner desuden 2011 til at være det år, hvor antallet af kunder på fastnettet vil forsvinde i hidtil usete mængder.
Har man sagt Rune, må man også sige Strand, nemlig John Strand, teleanalytiker og chef for StrandConsult.

Han peger på især én vigtig tendens, der har præget telebranchen i 2010:

Vi holder (stadig) fast i de bærbare

"Det mobile bredbånd bliver ved med at sælge i store mængder. Faktisk fylder den datatrafik, som mobilt bredbånd genererer, 15-20 gange så meget, som den datatrafik, der genereres fra smartphones," siger John Strand.

Der er ifølge IT- og Telestyrelsens seneste opgørelse halvt så mange dongler som smartphones, der også kan håndtere datatrafik.
Men donglerne står altså for langt den meste datatrafik, hvilket får Torben Rune til at konkludere, at folk ikke har forladt deres bærbare pc'er til fordel for den smarte telefon, når der skal arbejdes.

Alligevel har teleselskaberne, i lighed med de fleste andre, interesseret sig særligt meget for smartphones.

"Og de har også øget deres subsidier til smartphones," sigerJohn Strand.

Sms er old-school

Samtidig med, at priserne på både tale, sms og data er faldet markant i løbet af det seneste år, er der sket et skift i måden, vi bruger vores telefoner på.

"Vi ser en stigende brug af mobil e-mail. Og vi ser en meget stor stigning i brugen af Facebook på mobilen. Det er faktisk så ekstremt, at vi i nogle lande begynder at se en opbremsning i sms-trafik, fordi folk bruger Facebook i stedet," fortæller John Strand.

I Danmark er der cirka en million smartphones i drift, og de kan masser af andre kommunikationsformer end bare SMS. Derfor vælger mange at bruge deres e-mailklient eller Twitter, frem for en dyr sms.

"Faldet i sms'er sker på trods af, at der er kommet mange nye enheder til, der sender sms'er, som vandmålere, pumper og alarmer. Men det opvejer ikke tabet fra kundernes brug," konkluderer Torben Rune.

Og det er ikke kun de feterede smartphones, der giver mulighed for at bruge mobilnettet på andre måder, end vi har været vant til.

Også de mere almindelige såkaldte feature-phones benyttes i stigende omfang til at twitte, skrive statusopdateringer og sende e-mails på. Og den udvikling vil fortsætte, mener John Strand.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job