Mobility - den vigtigste megatrend for dig netop nu

Det er kun lige begyndt, og det bliver større og større de kommende år. Hele verden bliver mobil, og Danmark har alle muligheder for at sætte sig tungt på mobility-markedet. Se hvordan her.

Artikel top billede

Årets vigtigste tendens er mobility, og det er det såmænd også næste år og næste år igen.

"Mobility vil stå højt på dagsordenen de næste mange år. Jeg vurderer, at det største på den front i 2011 bliver sammenkoblingen af mobility og Office-systemerne med Microsofts nye Lync," siger Torben Rune.

Teleanalytikeren udnævner desuden 2011 til at være det år, hvor antallet af kunder på fastnettet vil forsvinde i hidtil usete mængder.
Har man sagt Rune, må man også sige Strand, nemlig John Strand, teleanalytiker og chef for StrandConsult.

Han peger på især én vigtig tendens, der har præget telebranchen i 2010:

Vi holder (stadig) fast i de bærbare

"Det mobile bredbånd bliver ved med at sælge i store mængder. Faktisk fylder den datatrafik, som mobilt bredbånd genererer, 15-20 gange så meget, som den datatrafik, der genereres fra smartphones," siger John Strand.

Der er ifølge IT- og Telestyrelsens seneste opgørelse halvt så mange dongler som smartphones, der også kan håndtere datatrafik.
Men donglerne står altså for langt den meste datatrafik, hvilket får Torben Rune til at konkludere, at folk ikke har forladt deres bærbare pc'er til fordel for den smarte telefon, når der skal arbejdes.

Alligevel har teleselskaberne, i lighed med de fleste andre, interesseret sig særligt meget for smartphones.

"Og de har også øget deres subsidier til smartphones," sigerJohn Strand.

Sms er old-school

Samtidig med, at priserne på både tale, sms og data er faldet markant i løbet af det seneste år, er der sket et skift i måden, vi bruger vores telefoner på.

"Vi ser en stigende brug af mobil e-mail. Og vi ser en meget stor stigning i brugen af Facebook på mobilen. Det er faktisk så ekstremt, at vi i nogle lande begynder at se en opbremsning i sms-trafik, fordi folk bruger Facebook i stedet," fortæller John Strand.

I Danmark er der cirka en million smartphones i drift, og de kan masser af andre kommunikationsformer end bare SMS. Derfor vælger mange at bruge deres e-mailklient eller Twitter, frem for en dyr sms.

"Faldet i sms'er sker på trods af, at der er kommet mange nye enheder til, der sender sms'er, som vandmålere, pumper og alarmer. Men det opvejer ikke tabet fra kundernes brug," konkluderer Torben Rune.

Og det er ikke kun de feterede smartphones, der giver mulighed for at bruge mobilnettet på andre måder, end vi har været vant til.

Også de mere almindelige såkaldte feature-phones benyttes i stigende omfang til at twitte, skrive statusopdateringer og sende e-mails på. Og den udvikling vil fortsætte, mener John Strand.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos