Mobility - den vigtigste megatrend for dig netop nu

Det er kun lige begyndt, og det bliver større og større de kommende år. Hele verden bliver mobil, og Danmark har alle muligheder for at sætte sig tungt på mobility-markedet. Se hvordan her.

Artikel top billede

Årets vigtigste tendens er mobility, og det er det såmænd også næste år og næste år igen.

"Mobility vil stå højt på dagsordenen de næste mange år. Jeg vurderer, at det største på den front i 2011 bliver sammenkoblingen af mobility og Office-systemerne med Microsofts nye Lync," siger Torben Rune.

Teleanalytikeren udnævner desuden 2011 til at være det år, hvor antallet af kunder på fastnettet vil forsvinde i hidtil usete mængder.
Har man sagt Rune, må man også sige Strand, nemlig John Strand, teleanalytiker og chef for StrandConsult.

Han peger på især én vigtig tendens, der har præget telebranchen i 2010:

Vi holder (stadig) fast i de bærbare

"Det mobile bredbånd bliver ved med at sælge i store mængder. Faktisk fylder den datatrafik, som mobilt bredbånd genererer, 15-20 gange så meget, som den datatrafik, der genereres fra smartphones," siger John Strand.

Der er ifølge IT- og Telestyrelsens seneste opgørelse halvt så mange dongler som smartphones, der også kan håndtere datatrafik.
Men donglerne står altså for langt den meste datatrafik, hvilket får Torben Rune til at konkludere, at folk ikke har forladt deres bærbare pc'er til fordel for den smarte telefon, når der skal arbejdes.

Alligevel har teleselskaberne, i lighed med de fleste andre, interesseret sig særligt meget for smartphones.

"Og de har også øget deres subsidier til smartphones," sigerJohn Strand.

Sms er old-school

Samtidig med, at priserne på både tale, sms og data er faldet markant i løbet af det seneste år, er der sket et skift i måden, vi bruger vores telefoner på.

"Vi ser en stigende brug af mobil e-mail. Og vi ser en meget stor stigning i brugen af Facebook på mobilen. Det er faktisk så ekstremt, at vi i nogle lande begynder at se en opbremsning i sms-trafik, fordi folk bruger Facebook i stedet," fortæller John Strand.

I Danmark er der cirka en million smartphones i drift, og de kan masser af andre kommunikationsformer end bare SMS. Derfor vælger mange at bruge deres e-mailklient eller Twitter, frem for en dyr sms.

"Faldet i sms'er sker på trods af, at der er kommet mange nye enheder til, der sender sms'er, som vandmålere, pumper og alarmer. Men det opvejer ikke tabet fra kundernes brug," konkluderer Torben Rune.

Og det er ikke kun de feterede smartphones, der giver mulighed for at bruge mobilnettet på andre måder, end vi har været vant til.

Også de mere almindelige såkaldte feature-phones benyttes i stigende omfang til at twitte, skrive statusopdateringer og sende e-mails på. Og den udvikling vil fortsætte, mener John Strand.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job