Onfone med underskud trods Lars Bom-succes

Kunderne strømmer til Onfone, men alligevel kører selskabet med røde tal.

Artikel top billede

Foto: Onfone

Strisseren fra Samsø, Lars Bom, har siden august tegnet mobilselskabet Onfone udadtil igennem en række reklamer.

Og i den periode har Onfone skovlet kunder ind. Senest kom 22.000 nye kunder ind i butikken i december.

Trods de mange nye kunder kører Onfone med underskud.

"Vi tjener penge, hvis vi stopper vores markedsføring i dag, så det er et spørgsmål om, hvor meget vi træder på speederen. Det er en rar situation, hvorimod det ville være skidt, hvis vi stadig tabte penge, når vi stoppede markedsføringen," siger administrerende direktør og medejer, Morten Strunge.

Onfone har netop offentliggjort sit regnskab for 2009/10, og det viste et underskud på 15 millioner kroner. Men det er helt efter planen, og ifølge Morten Strunge bakker aktionærerne op om selskabets ekspansive strategi.

Det er netop den ekspansive strategi, der koster på bundlinjen netop nu.

"Vi afskriver alle vores markedsføringsomkostninger i den måned, hvor vi afholder dem. Andre teleselskaber afskriver det over flere år, mens vi afskriver det fuldt ud første måned. Det gør selvfølgelig, at det ikke pynter på resultatet, men det er mere retvisende," forklarer Morten Strunge.

Regnskabet for 2009/10 blev afleveret for sent til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

"Vi har kørt et internt kvalitetstjek, som har gjort, at det blev forsinket en uges tid. Men vi har hele tiden haft kontrol over det og haft det underskrevet," fortæller Morten Strunge.

Fortsat underskud

Det indeværende regnskabsår, der strækker sig fra 1. juli til 30. juni, vil også byde på underskud.

"Underskuddet i det indeværende regnskabsår vil være et udtryk for, at vi gav den gas med markedsføring i den første del af regnskabsåret," siger han, men tilføjer:

"Vi kommer til at tjene penge på bundlinjen fra april eller maj inklusive markedsføringen."

Onfone har omkring 125.000 kunder, og omsætningen er næsten 250 millioner kroner, fortæller Morten Strunge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS