Telestyrelsen: TDC tager korrekt pris i fibernet

Prisen, som TDC tager for at give adgang til fremmede udbydere i TDC's fibernet, er rimelig, vurderer IT- og Telestyrelsen.

Artikel top billede

Foto: Jørgen True

IT- og Telestyrelsen arbejder i øjeblikket på en ny model for, hvad det skal koste at leje sig ind i TDC's fibernet i Nordsjælland og København.
 
Indtil den er på plads, mener IT- og Telestyrelsen, at TDC's engrospriser skal fastsættes efter "historiske omkostninger".

TDC har fremsendt dokumentation til IT- og Telestyrelsen for, at TDC's priser er beregnet herefter. Og styrelsen giver TDC medhold i, at priserne ud fra dette princip er korrekte.
 
"Der er derfor ikke grundlag for nærmere justering af priserne i TDC's Fiber BSA-standardtilbud, indtil de LRAIC-regulerede priser træder i kraft," skriver IT- og Telestyrelsen.
 
BSA betyder Bit Stream Access, og det er et produkt, hvor ejeren af infrastrukturen giver en udefra adgang til at levere et bredbåndsprodukt. I det her tilfælde er det TDC, der giver adgang til udbydere som eksempelvis Waoo og Jay.net.
 
Arbejder på nye priser
Priserne i TDC's fibernet har været stærkt omdiskuterede, fordi Telenor har valgt at trække sig helt ud af nettet, mens andre udbydere har fundet prisen for høj. De har måttet hæve priserne på deres bredbåndsprodukter eller ændret på produkternes specifikationer.
 
Senest har udbyderen Waoo meddelt, at selskabet dropper at levere tv i TDC's fibernet, fordi TDC tager for høj en pris for den såkaldte multicast-teknologi, der giver mulighed for at tilbyde tv via bredbånd. Men den pris er rimelig, vurderer IT- og Telestyrelsen.
 
Den nuværende engrospris i TDC's fibernet bliver dog formentlig ændret 1. april, når IT- og Telestyrelsen forventer at have en ny prismodel klar.
 
I dag er kobbernettet reguleret og priserne derefter fastsat efter den såkaldte LRAIC-model, men der findes ikke en model for fiber-infrastruktur. Det er sådan en model, som IT- og Telestyrelsen forventer at have klar inden udgangen af første kvartal.
 
Læs mere om afgørelsen på IT- og Telestyrelsens hjemmeside. Klik her.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job