Telestyrelsen: TDC tager korrekt pris i fibernet

Prisen, som TDC tager for at give adgang til fremmede udbydere i TDC's fibernet, er rimelig, vurderer IT- og Telestyrelsen.

Artikel top billede

Foto: Jørgen True

IT- og Telestyrelsen arbejder i øjeblikket på en ny model for, hvad det skal koste at leje sig ind i TDC's fibernet i Nordsjælland og København.
 
Indtil den er på plads, mener IT- og Telestyrelsen, at TDC's engrospriser skal fastsættes efter "historiske omkostninger".

TDC har fremsendt dokumentation til IT- og Telestyrelsen for, at TDC's priser er beregnet herefter. Og styrelsen giver TDC medhold i, at priserne ud fra dette princip er korrekte.
 
"Der er derfor ikke grundlag for nærmere justering af priserne i TDC's Fiber BSA-standardtilbud, indtil de LRAIC-regulerede priser træder i kraft," skriver IT- og Telestyrelsen.
 
BSA betyder Bit Stream Access, og det er et produkt, hvor ejeren af infrastrukturen giver en udefra adgang til at levere et bredbåndsprodukt. I det her tilfælde er det TDC, der giver adgang til udbydere som eksempelvis Waoo og Jay.net.
 
Arbejder på nye priser
Priserne i TDC's fibernet har været stærkt omdiskuterede, fordi Telenor har valgt at trække sig helt ud af nettet, mens andre udbydere har fundet prisen for høj. De har måttet hæve priserne på deres bredbåndsprodukter eller ændret på produkternes specifikationer.
 
Senest har udbyderen Waoo meddelt, at selskabet dropper at levere tv i TDC's fibernet, fordi TDC tager for høj en pris for den såkaldte multicast-teknologi, der giver mulighed for at tilbyde tv via bredbånd. Men den pris er rimelig, vurderer IT- og Telestyrelsen.
 
Den nuværende engrospris i TDC's fibernet bliver dog formentlig ændret 1. april, når IT- og Telestyrelsen forventer at have en ny prismodel klar.
 
I dag er kobbernettet reguleret og priserne derefter fastsat efter den såkaldte LRAIC-model, men der findes ikke en model for fiber-infrastruktur. Det er sådan en model, som IT- og Telestyrelsen forventer at have klar inden udgangen af første kvartal.
 
Læs mere om afgørelsen på IT- og Telestyrelsens hjemmeside. Klik her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job