Se Oracles online-version af OpenOffice

OpenOffice er klar i en net-version til browseren og til den smarte mobil. Se hvordan den pakke ser ud, og hør, hvordan Oracle vil slå Google og Microsoft i skyen.

Artikel top billede

Læs også: Her kan du se masser af skærmdump fra CloudOffice.

Oracle har bygget en online-udgave af firmaets OpenOffice-kontorpakke, så nu kan brugerne tilgå tekstbehandling, regneark og hvad, der ellers hører sig til, via browseren eller mobilen.

Med CloudOffice, som net-versionen meget nærliggende er kommet til at hedde, har Oracle bygget en vaskeægte cloud-baseret kontorpakke.

Oracle melder sig således ind i net-kampen med Microsoft Office Web Apps og Google Apps som de store konkurrenter.

Google er ikke fleksibel

Oracle-folket mener naturligvis, at deres produkt har noget, som de andre ikke har.

"I forhold til Google Docs giver CloudOffice to klare fordele," fortæller Michael Bemmer, der er underdirektør i Oracles Office-butik, til Computerworld.

"CloudOffice er tæt forbundet med desktop-versionen, OpenOffice, hvilket giver gør det muligt at kombinere fordelene fra to forskellige verdener."

"Google Docs er altid hostet i et Google-datacenter i modsætning til CloudOffice, som også kan drives lokalt i virksomhederne," siger Michael Bemmer.

Microsoft er dyr

Også overfor kodekæmpen fra Redmond nævner Oracle to konkurrencefordele.

"Kampen mod Microsoft skal føres på prisen. I forhold til erhvervskunderne er vores løsning langt billigere, end den Microsoft har," siger Michael Bemmer.

"Den anden fordel er, at CloudOffice er bygget på åbne standarder, hvilket gør integration med anden software meget enklere."


Regnearket i CloudOffice gemmer dokumenterne direkte i skyen.

CloudOffice bliver tilbudt som både en hostet løsning og som en software-løsning, der kan drives af internt i en virksomhed.

Programmet kommer i en version til erhvervslivet og en til privatbrugerne.

Priserne afhænger af hvilket licenstype man køber, men en professionel version kommer, i følge Michael Bemmer, til at koste fra 220 kroner (40 dollar) per bruger per år. 


Sådan mener Oracle, at en net-baseret tekstbehandler skal se ud.

Læs også: Her kan du se masser af skærmdump fra CloudOffice.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S