Se Oracles online-version af OpenOffice

OpenOffice er klar i en net-version til browseren og til den smarte mobil. Se hvordan den pakke ser ud, og hør, hvordan Oracle vil slå Google og Microsoft i skyen.

Artikel top billede

Læs også: Her kan du se masser af skærmdump fra CloudOffice.

Oracle har bygget en online-udgave af firmaets OpenOffice-kontorpakke, så nu kan brugerne tilgå tekstbehandling, regneark og hvad, der ellers hører sig til, via browseren eller mobilen.

Med CloudOffice, som net-versionen meget nærliggende er kommet til at hedde, har Oracle bygget en vaskeægte cloud-baseret kontorpakke.

Oracle melder sig således ind i net-kampen med Microsoft Office Web Apps og Google Apps som de store konkurrenter.

Google er ikke fleksibel

Oracle-folket mener naturligvis, at deres produkt har noget, som de andre ikke har.

"I forhold til Google Docs giver CloudOffice to klare fordele," fortæller Michael Bemmer, der er underdirektør i Oracles Office-butik, til Computerworld.

"CloudOffice er tæt forbundet med desktop-versionen, OpenOffice, hvilket giver gør det muligt at kombinere fordelene fra to forskellige verdener."

"Google Docs er altid hostet i et Google-datacenter i modsætning til CloudOffice, som også kan drives lokalt i virksomhederne," siger Michael Bemmer.

Microsoft er dyr

Også overfor kodekæmpen fra Redmond nævner Oracle to konkurrencefordele.

"Kampen mod Microsoft skal føres på prisen. I forhold til erhvervskunderne er vores løsning langt billigere, end den Microsoft har," siger Michael Bemmer.

"Den anden fordel er, at CloudOffice er bygget på åbne standarder, hvilket gør integration med anden software meget enklere."


Regnearket i CloudOffice gemmer dokumenterne direkte i skyen.

CloudOffice bliver tilbudt som både en hostet løsning og som en software-løsning, der kan drives af internt i en virksomhed.

Programmet kommer i en version til erhvervslivet og en til privatbrugerne.

Priserne afhænger af hvilket licenstype man køber, men en professionel version kommer, i følge Michael Bemmer, til at koste fra 220 kroner (40 dollar) per bruger per år. 


Sådan mener Oracle, at en net-baseret tekstbehandler skal se ud.

Læs også: Her kan du se masser af skærmdump fra CloudOffice.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S