Se Oracles online-version af OpenOffice

OpenOffice er klar i en net-version til browseren og til den smarte mobil. Se hvordan den pakke ser ud, og hør, hvordan Oracle vil slå Google og Microsoft i skyen.

Artikel top billede

Læs også: Her kan du se masser af skærmdump fra CloudOffice.

Oracle har bygget en online-udgave af firmaets OpenOffice-kontorpakke, så nu kan brugerne tilgå tekstbehandling, regneark og hvad, der ellers hører sig til, via browseren eller mobilen.

Med CloudOffice, som net-versionen meget nærliggende er kommet til at hedde, har Oracle bygget en vaskeægte cloud-baseret kontorpakke.

Oracle melder sig således ind i net-kampen med Microsoft Office Web Apps og Google Apps som de store konkurrenter.

Google er ikke fleksibel

Oracle-folket mener naturligvis, at deres produkt har noget, som de andre ikke har.

"I forhold til Google Docs giver CloudOffice to klare fordele," fortæller Michael Bemmer, der er underdirektør i Oracles Office-butik, til Computerworld.

"CloudOffice er tæt forbundet med desktop-versionen, OpenOffice, hvilket giver gør det muligt at kombinere fordelene fra to forskellige verdener."

"Google Docs er altid hostet i et Google-datacenter i modsætning til CloudOffice, som også kan drives lokalt i virksomhederne," siger Michael Bemmer.

Microsoft er dyr

Også overfor kodekæmpen fra Redmond nævner Oracle to konkurrencefordele.

"Kampen mod Microsoft skal føres på prisen. I forhold til erhvervskunderne er vores løsning langt billigere, end den Microsoft har," siger Michael Bemmer.

"Den anden fordel er, at CloudOffice er bygget på åbne standarder, hvilket gør integration med anden software meget enklere."


Regnearket i CloudOffice gemmer dokumenterne direkte i skyen.

CloudOffice bliver tilbudt som både en hostet løsning og som en software-løsning, der kan drives af internt i en virksomhed.

Programmet kommer i en version til erhvervslivet og en til privatbrugerne.

Priserne afhænger af hvilket licenstype man køber, men en professionel version kommer, i følge Michael Bemmer, til at koste fra 220 kroner (40 dollar) per bruger per år. 


Sådan mener Oracle, at en net-baseret tekstbehandler skal se ud.

Læs også: Her kan du se masser af skærmdump fra CloudOffice.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune