Du kan blive it-kriminel for en 10'er

Det digitale sorte marked tilbyder blandt andet leje af billige botnet til spamkampagner og køb af stjålne betalingskortoplysninger for ned til 10 kroner per kort.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Leje af botnet til lancering af sin helt egen spamkampagne og stjålne betalingskortoplysninger til salg for omkring en flad 10'er er bare to af de handelsvarer, man i dag finder på det sorte cyber-marked, viser en rapport udgivet i denne måned af Panda Security.

Rapporten er skrevet af to analytikere fra PandaLabs, der har udgivet sig for at være it-kriminelle, og de beskriver i detaljer et enormt kriminelt netværk, der handler med stjålne bankkontooplysninger i fora og dedikerede onlinebutikker.

"Dette er en branche i hurtig vækst og de it-kriminelle medvirker i og tilskynder hinandens bestræbelser på at stjæle personfølsomme oplysninger med økonomisk vinding som mål," skriver Panda Security om rapportens konklusioner.

"Det sorte marked for datakriminalitet, som traditionelt har handlet om distribution af bankkonto- og betalingskortoplysninger, der er stjålet fra brugere verden over, varierede i 2010 forretningsmodellen og sælger nu en langt bredere vifte af hacket fortrolig information heriblandt bankoplysninger, login-oplysninger, kodeord, falske kreditkort og andet."

Det får du for en 10'er

Rapporten går også i dybden med et detaljeret prissætningssystem og de aktuelle priser i det sorte marked for datakriminalitet på forskellige typer af stjålne informationer.

PandaLabs opdagede dog, at selvom oplysningerne er tilgængelige, så kan man kun få adgang til dem ved at personligt at kontakt de it-kriminelle, der sælger informationen på fora og i chatrooms.

Når nogle oplysninger først er kommet i den kriminelles hænder, kan de let misbruges til at svindle enhver bank- eller kreditkortkonto, længe før dataindbruddet opdages, advarer rapporten. Stjålne data kan købes for helt ned til omkring 10 kroner per kreditkort. Men for 10 kroner får man dog hverken yderligere information eller nogen forhåndsviden om en bankkontos saldo.

"Hvis køberen ønsker en garanti om den tilgængelige saldo, stiger priserne til over 400 kroner for mindre saldoer og op i nærheden af 4.000 kroner for adgang til konti med en garanteret saldo på mindst 450.000 kroner," forklarer analytikerne.

Her er prislisten

Rapporten giver også detaljer om en detaljeret prissætning for konti, der er blevet brugt til e-handel eller til betalingsplatforme såsom PayPal.

Hvis stjålne betalingskortoplysninger ikke lige er din kop te, så er det også muligt at leje botnet, så du kan lancere din helt egen spamkampagne. Her varierer priserne i forhold til antallet af computere i botnettet, spamfrekvensen og lejeperioden, afslører rapporten.

Priserne går fra godt 80 kroner eller 110 kroner for leje af en SMTP-server eller et VPN til at garantere anonymitet. Man kan også leje it-kriminelle, der kan hjælpe med opsætningen af falske online-butikker, der med malware kan stjæle brugeroplysninger, eller gøre det muligt at tjene på intetanende ofre, der betaler for eksempelvis falske antivirusprogrammer.

"Det findes også hele team, der kan lejes til at levere nøglefærdige projekter - som kan designe, udvikle og udrulle en komplet e-handel og endda positionere den i søgeresultaterne," anfører rapporten.

"I dette tilfælde er priserne afhængige af projektet."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S