Forbrugerrådet: Skån borgerne for papir-vanviddet

Bankernes brug af analog identifikation af kunderne i stedet for NemID, rimer ikke med opfattelsen af det digitale samfund, mener Forbrugerrådet.

Artikel top billede

Papir-vanviddet med banker, som kræver fotokopier af kørekort eller personligt fremmøde i banken i forbindelse med hvidvaskloven, bør stoppes ved at bruge NemID til det formål den er skabt til: At hjælpe forbrugerne til en nemmere digital hverdag.
 
Det mener Vagn Jelsøe, som er afdelingschef i Forbrugerrådet.
 
Det analoge vanvid, der står i skarp kontrast til regeringens digitaliseringsstrategi, er opstået, fordi Finanstilsynet sammen med de banker, der selv har sat NemID i verden, ikke anerkender den fælles logon-løsning som en sikker identifikation af kunderne.
 
Og det er en skam, mener Forbrugerrådet.    

Kan give billige point

"NemID har jo ikke haft den nemmeste gang her på jorden. Det har ikke været et popularitets-ombrust projekt. Og her er sådan set et punkt, hvor man virkelig kunne score nogle billige point," siger Vagn Jelsøe.
 
Han mener ikke, at bankernes analoge identificering af kunderne, som kræver at forbrugerne enten går hen til postkassen eller til den lokale filial, rimer med opfattelsen af et digitalt samfund, som blandt andet går ud på at gøre det nemmere at være virksomhed eller menneske.   
 
"Regeringen taler jo meget om, at man skal lette erhvervslivet fra de administrative byrder. Her er jo et oplagt punkt, hvor man kunne lette forbrugerne for nogle byrder, simpelthen ved at bruge NemID til det, som den er skabt til," siger han. 

Tusinder af papirkopier

Banker og pengeinstitutter har siden indførelsen af hvidvaskloven bedt tusinder af danske kunder om at sende personlige oplysninger om deres identitet til banken som fotokopier eller ved at møde op i en filial. En fremgangsmåde, der ikke stopper foreløbig.

Hver gang danskere skifter bank eller pengeinstitut, skal den nye bank nemlig ifølge hvidvaskloven have de samme personfølsomme identitetsoplysninger om kunden. 
 
"I princippet burde NemID være som skabt til det formål. Det er jo det, som er meningen med den," siger Vagn Jelsøe.

Læs også:
NemID for usikker: Banker kræver stadig fotokopier

De danske banker kræver fortsat fotokopier med post eller personligt fremmøde. NemID er ikke sikker nok.

NemID-boss: Vi er gode nok til hvidvask-loven

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job