Ekspert: Butlernetworks økonomi er "elendig"

Hold igen med at skyde penge i selskabet, fordi dets økonomi er i en elendig tilstand. Sådan lyder vurderingen fra professor.

Artikel top billede

Læs også:

Gæld på 216 millioner: Butlernetworks styrtbløder

Butlernetworks-boss: Investor giver os to-cifret millionbeløb

Underskud seks år i træk og en gæld på næsten en kvart milliard kroner.

Professor Caspar Rose fra CBS har for Computerworld læst regnskaberne igennem for Wimax-firmaet ButlerNetworks.

"Min konklusion er, at selskabets økonomi er i en elendig tilstand, og at man bør være tilbageholdende med at skyde yderligere kapital i selskabet," siger han.

Caspar Rose forklarer, at i fem år i træk har selskabet ikke leveret en positiv forrentning af egenkapitalen eller afkastningsgraden.

"Egenkapitalen er negativ og kapitalen reddes kun ved at optage ansvarlige lån, som i modsætning til aktier om nogle år skal tilbagebetales."

"Problemet er bare, at jeg ikke kan se, hvor selskabet skal få de penge fra," siger Caspar Rose.

De store tabere bliver i givet fald de store aktionærer, da deres krav i givet fald vil vige fra bankernes, forklarer Caspar Rose.

Ifølge regnskaberne er aktionærerne med mere end fem procent amerikanske Norwest Equity Partners og engelske Morienus Ventures LLP.

Undrer sig over ledelsen

I samme omgang undrer professoren sig over ledelsen i selskabet, der blandt andet tæller det tidligere IT Factory-bestyrelsesmedlem Henning Børgesen, som er formand for bestyrelsen hos ButlerNetworks.

"Kigger man på tallene i regnskabet, er der overhovedet ikke overensstemmelse med de nøgne fakta og så det, som ledelsen skriver - altså 'at det går tilfredsstillende','" konstaterer professoren.

Han siger , at ledelsen kun henviser til, at man har en positivt resultat af primær drift (EBITDA, red.), men årets resultat i alle de fem år har været negative.

"Og akkumuleret (lagt sammen, red.) udgør de negative årsresultater over 280 millioner kroner, hvilket burde få alle advarselslamper til at lyse," siger Caspar Rose.

Professoren peger desuden på, at man har måttet foretage betydelige af- og nedskrivninger, hvilket ikke overrasker professoren, "da teknologi i sagens natur hurtigt mister sin værdi over tid".

Samtidig er selskabets værdi, det vil sige værdien af de samlede aktiver, faldet i de sidste tre år og er blevet reduceret fra 275 millioner kroner i 2007 til kun at udgøre 177 millioner kroner i 2009.

"Enhver bankrådgiver vil straks kunne se, at den er gal, så derfor afgør banken om selskabet er mere værd i live end dødt."

"Kort sagt er det min vurdering, at selskabet ikke kan fortsætte i sådan en tilstand i de kommende år," slutter Caspar Rose.

Se, hvad Butlernetworks direktør, Søren Støvring-Hallson, siger til Caspar Roses vurdering her.

Læs også:

Gæld på 215,9 millioner: WiMAX-firma styrtbløder

[b]WiMAX-boss: Investor giver os to-cifret millionbeløb[/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS