Ekspert: Butlernetworks økonomi er "elendig"

Hold igen med at skyde penge i selskabet, fordi dets økonomi er i en elendig tilstand. Sådan lyder vurderingen fra professor.

Artikel top billede

Læs også:

Gæld på 216 millioner: Butlernetworks styrtbløder

Butlernetworks-boss: Investor giver os to-cifret millionbeløb

Underskud seks år i træk og en gæld på næsten en kvart milliard kroner.

Professor Caspar Rose fra CBS har for Computerworld læst regnskaberne igennem for Wimax-firmaet ButlerNetworks.

"Min konklusion er, at selskabets økonomi er i en elendig tilstand, og at man bør være tilbageholdende med at skyde yderligere kapital i selskabet," siger han.

Caspar Rose forklarer, at i fem år i træk har selskabet ikke leveret en positiv forrentning af egenkapitalen eller afkastningsgraden.

"Egenkapitalen er negativ og kapitalen reddes kun ved at optage ansvarlige lån, som i modsætning til aktier om nogle år skal tilbagebetales."

"Problemet er bare, at jeg ikke kan se, hvor selskabet skal få de penge fra," siger Caspar Rose.

De store tabere bliver i givet fald de store aktionærer, da deres krav i givet fald vil vige fra bankernes, forklarer Caspar Rose.

Ifølge regnskaberne er aktionærerne med mere end fem procent amerikanske Norwest Equity Partners og engelske Morienus Ventures LLP.

Undrer sig over ledelsen

I samme omgang undrer professoren sig over ledelsen i selskabet, der blandt andet tæller det tidligere IT Factory-bestyrelsesmedlem Henning Børgesen, som er formand for bestyrelsen hos ButlerNetworks.

"Kigger man på tallene i regnskabet, er der overhovedet ikke overensstemmelse med de nøgne fakta og så det, som ledelsen skriver - altså 'at det går tilfredsstillende','" konstaterer professoren.

Han siger , at ledelsen kun henviser til, at man har en positivt resultat af primær drift (EBITDA, red.), men årets resultat i alle de fem år har været negative.

"Og akkumuleret (lagt sammen, red.) udgør de negative årsresultater over 280 millioner kroner, hvilket burde få alle advarselslamper til at lyse," siger Caspar Rose.

Professoren peger desuden på, at man har måttet foretage betydelige af- og nedskrivninger, hvilket ikke overrasker professoren, "da teknologi i sagens natur hurtigt mister sin værdi over tid".

Samtidig er selskabets værdi, det vil sige værdien af de samlede aktiver, faldet i de sidste tre år og er blevet reduceret fra 275 millioner kroner i 2007 til kun at udgøre 177 millioner kroner i 2009.

"Enhver bankrådgiver vil straks kunne se, at den er gal, så derfor afgør banken om selskabet er mere værd i live end dødt."

"Kort sagt er det min vurdering, at selskabet ikke kan fortsætte i sådan en tilstand i de kommende år," slutter Caspar Rose.

Se, hvad Butlernetworks direktør, Søren Støvring-Hallson, siger til Caspar Roses vurdering her.

Læs også:

Gæld på 215,9 millioner: WiMAX-firma styrtbløder

[b]WiMAX-boss: Investor giver os to-cifret millionbeløb[/b]

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse