Google giver preview af Android til tablet-pc'er

Google har afsløret udviklingspakken til Android 3.0, som er designet til mobile enheder med større skærme og især til tablet-pc'er.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste ugeDen første screening blev givet i maj 2010 under konferencen Google I/O.

Android 3.0 vil indeholde en "holografisk" brugerflade med en række nye funktioner. Til udviklerne tilbyder Honeycomb værktøj til at bygge nye applikationer til enheder med store skærme og til at tilpasse eksisterende Android-applikationer til den nye brugerflade. Honeycombs highlights kan beskues her.

Drag and drop

Med preview-udgaven af Android SDK kan udviklerne endelig begynde at teste eksisterende applikationer og se, hvordan de tager sig ud på den nye tablet-formfaktor, ligesom de kan vænne sig til de nye funktioner og API'er i 3.0.

Xavier Ducrohet skriver, at både API'er og systembilleder stadig er under udvikling, så der kan ske forandringer i begge inden den endelige udgivelse.

Detaljer om preview-udgivelsen kan findes her.

Previewet inkluderer en række nye UI-komponenter og temaer, samt 'rigere' widgets og notifikationer. Drag-and-drop er desuden inkluderet.

Der er lagt en del arbejde i at understøtte avanceret og kraftig grafik. Honeycomb inkluderer et proprietært animations-framework.
 
Der er desuden en "indbygget GL renderer, der gør det muligt for udviklere at få hardware-acceleration af almindelige 2D-renderingsopgaver i deres applikationer, over hele applikationen eller i forhold til enkelte aktiviteter eller views." Der er en helt ny 3D grafikmaskine, Renderscript.

Honeycomb vil blive i stand til at køre på dual-core såvel som på single-core processorer, og den er optimeret til begge.

Avanceret Bluetooth
Android til tablet-pc'er understøtter nye multimedie-funktioner, heriblandt HTTP Live streaming support. Der er desuden et nyt framework til såkaldt 'digital rights management' (DRM).

Man kan bruge den til at dele interaktive medier via MTP/PTP (Media Transfer Protocol/Picture Transfer Protocol), og det vil gøre det muligt for udviklerne at bringe interaktivt indhold til brugerne på helt nye måder.

Android 3.0 inkluderer nye API'er til Bluetooth Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) - til streaming af audio i stereo-kvalitet fra en medie-kilde og til høretelefoner eller højtalere, og et såkaldt Bluetooth Headset Profile (HSP), der gør det muligt at forbinde Bluetooth-høretelefoner med en anden Bluetooth radio på computeren eller mobiltelefonen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Seniorudvikler (.NET)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S