Google giver preview af Android til tablet-pc'er

Google har afsløret udviklingspakken til Android 3.0, som er designet til mobile enheder med større skærme og især til tablet-pc'er.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste ugeDen første screening blev givet i maj 2010 under konferencen Google I/O.

Android 3.0 vil indeholde en "holografisk" brugerflade med en række nye funktioner. Til udviklerne tilbyder Honeycomb værktøj til at bygge nye applikationer til enheder med store skærme og til at tilpasse eksisterende Android-applikationer til den nye brugerflade. Honeycombs highlights kan beskues her.

Drag and drop

Med preview-udgaven af Android SDK kan udviklerne endelig begynde at teste eksisterende applikationer og se, hvordan de tager sig ud på den nye tablet-formfaktor, ligesom de kan vænne sig til de nye funktioner og API'er i 3.0.

Xavier Ducrohet skriver, at både API'er og systembilleder stadig er under udvikling, så der kan ske forandringer i begge inden den endelige udgivelse.

Detaljer om preview-udgivelsen kan findes her.

Previewet inkluderer en række nye UI-komponenter og temaer, samt 'rigere' widgets og notifikationer. Drag-and-drop er desuden inkluderet.

Der er lagt en del arbejde i at understøtte avanceret og kraftig grafik. Honeycomb inkluderer et proprietært animations-framework.
 
Der er desuden en "indbygget GL renderer, der gør det muligt for udviklere at få hardware-acceleration af almindelige 2D-renderingsopgaver i deres applikationer, over hele applikationen eller i forhold til enkelte aktiviteter eller views." Der er en helt ny 3D grafikmaskine, Renderscript.

Honeycomb vil blive i stand til at køre på dual-core såvel som på single-core processorer, og den er optimeret til begge.

Avanceret Bluetooth
Android til tablet-pc'er understøtter nye multimedie-funktioner, heriblandt HTTP Live streaming support. Der er desuden et nyt framework til såkaldt 'digital rights management' (DRM).

Man kan bruge den til at dele interaktive medier via MTP/PTP (Media Transfer Protocol/Picture Transfer Protocol), og det vil gøre det muligt for udviklerne at bringe interaktivt indhold til brugerne på helt nye måder.

Android 3.0 inkluderer nye API'er til Bluetooth Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) - til streaming af audio i stereo-kvalitet fra en medie-kilde og til høretelefoner eller højtalere, og et såkaldt Bluetooth Headset Profile (HSP), der gør det muligt at forbinde Bluetooth-høretelefoner med en anden Bluetooth radio på computeren eller mobiltelefonen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,