Google giver preview af Android til tablet-pc'er

Google har afsløret udviklingspakken til Android 3.0, som er designet til mobile enheder med større skærme og især til tablet-pc'er.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste ugeDen første screening blev givet i maj 2010 under konferencen Google I/O.

Android 3.0 vil indeholde en "holografisk" brugerflade med en række nye funktioner. Til udviklerne tilbyder Honeycomb værktøj til at bygge nye applikationer til enheder med store skærme og til at tilpasse eksisterende Android-applikationer til den nye brugerflade. Honeycombs highlights kan beskues her.

Drag and drop

Med preview-udgaven af Android SDK kan udviklerne endelig begynde at teste eksisterende applikationer og se, hvordan de tager sig ud på den nye tablet-formfaktor, ligesom de kan vænne sig til de nye funktioner og API'er i 3.0.

Xavier Ducrohet skriver, at både API'er og systembilleder stadig er under udvikling, så der kan ske forandringer i begge inden den endelige udgivelse.

Detaljer om preview-udgivelsen kan findes her.

Previewet inkluderer en række nye UI-komponenter og temaer, samt 'rigere' widgets og notifikationer. Drag-and-drop er desuden inkluderet.

Der er lagt en del arbejde i at understøtte avanceret og kraftig grafik. Honeycomb inkluderer et proprietært animations-framework.
 
Der er desuden en "indbygget GL renderer, der gør det muligt for udviklere at få hardware-acceleration af almindelige 2D-renderingsopgaver i deres applikationer, over hele applikationen eller i forhold til enkelte aktiviteter eller views." Der er en helt ny 3D grafikmaskine, Renderscript.

Honeycomb vil blive i stand til at køre på dual-core såvel som på single-core processorer, og den er optimeret til begge.

Avanceret Bluetooth
Android til tablet-pc'er understøtter nye multimedie-funktioner, heriblandt HTTP Live streaming support. Der er desuden et nyt framework til såkaldt 'digital rights management' (DRM).

Man kan bruge den til at dele interaktive medier via MTP/PTP (Media Transfer Protocol/Picture Transfer Protocol), og det vil gøre det muligt for udviklerne at bringe interaktivt indhold til brugerne på helt nye måder.

Android 3.0 inkluderer nye API'er til Bluetooth Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) - til streaming af audio i stereo-kvalitet fra en medie-kilde og til høretelefoner eller højtalere, og et såkaldt Bluetooth Headset Profile (HSP), der gør det muligt at forbinde Bluetooth-høretelefoner med en anden Bluetooth radio på computeren eller mobiltelefonen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S