Google giver preview af Android til tablet-pc'er

Google har afsløret udviklingspakken til Android 3.0, som er designet til mobile enheder med større skærme og især til tablet-pc'er.

Artikel top billede

Computerworld News Service: I sidste ugeDen første screening blev givet i maj 2010 under konferencen Google I/O.

Android 3.0 vil indeholde en "holografisk" brugerflade med en række nye funktioner. Til udviklerne tilbyder Honeycomb værktøj til at bygge nye applikationer til enheder med store skærme og til at tilpasse eksisterende Android-applikationer til den nye brugerflade. Honeycombs highlights kan beskues her.

Drag and drop

Med preview-udgaven af Android SDK kan udviklerne endelig begynde at teste eksisterende applikationer og se, hvordan de tager sig ud på den nye tablet-formfaktor, ligesom de kan vænne sig til de nye funktioner og API'er i 3.0.

Xavier Ducrohet skriver, at både API'er og systembilleder stadig er under udvikling, så der kan ske forandringer i begge inden den endelige udgivelse.

Detaljer om preview-udgivelsen kan findes her.

Previewet inkluderer en række nye UI-komponenter og temaer, samt 'rigere' widgets og notifikationer. Drag-and-drop er desuden inkluderet.

Der er lagt en del arbejde i at understøtte avanceret og kraftig grafik. Honeycomb inkluderer et proprietært animations-framework.
 
Der er desuden en "indbygget GL renderer, der gør det muligt for udviklere at få hardware-acceleration af almindelige 2D-renderingsopgaver i deres applikationer, over hele applikationen eller i forhold til enkelte aktiviteter eller views." Der er en helt ny 3D grafikmaskine, Renderscript.

Honeycomb vil blive i stand til at køre på dual-core såvel som på single-core processorer, og den er optimeret til begge.

Avanceret Bluetooth
Android til tablet-pc'er understøtter nye multimedie-funktioner, heriblandt HTTP Live streaming support. Der er desuden et nyt framework til såkaldt 'digital rights management' (DRM).

Man kan bruge den til at dele interaktive medier via MTP/PTP (Media Transfer Protocol/Picture Transfer Protocol), og det vil gøre det muligt for udviklerne at bringe interaktivt indhold til brugerne på helt nye måder.

Android 3.0 inkluderer nye API'er til Bluetooth Advanced Audio Distribution Profile (A2DP) - til streaming af audio i stereo-kvalitet fra en medie-kilde og til høretelefoner eller højtalere, og et såkaldt Bluetooth Headset Profile (HSP), der gør det muligt at forbinde Bluetooth-høretelefoner med en anden Bluetooth radio på computeren eller mobiltelefonen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos