Dansk Folkeparti er hacket med nøgne mænd

Dansk Folkepartis webside har været udsat for et direkte angreb. Angriberne har udskiftet indhold på websiden, så der både optræder nøgne mænd og politiske kolbøtter.

Artikel top billede

Besøgende på Dansk Folkepartis webside blev fra morgenstunden mødt med denne besked.

Dansk Folkepartis webside fik i fredags besøg af en hacker, der overtog partiets webside.

"Billeder på siden er blevet udskiftet med billeder af eksempelvis nøgne mænd, og tekster er blevet ændret," fortæller Kim Eskildsen, der er pressemedarbejder i Dansk Folkeparti.

Da angrebet, der også resulterede i, at det fremgik, at DF vil afskaffe efterlønne, blev opdaget, sendte Dansk Folkeparti straks en henvendelse videre til host-firmaet, som gennem weekenden har forsøgt at gøre skaden god igen, dog uden held, fortæller Kim Eskildsen.

"Vore host fik siden op igen lørdag, men det viste sig hurtigt, at hackerne stadig havde adgang til siden. Derfor har vi valgt at lukke helt ned, indtil fejlen er rettet."

Man ved endnu ikke hvem, der har sat angrebet ind, men partiet har meldt angrebet til politiet, som nu efterforsker sagen.

Målrettet angreb.

At det blev Dansk Folkeparti, er ifølge en sikkerhedsekspert ikke noget tilfælde.

"Der er tale om et målrettet angreb," fortæller Thomas Wong fra firmaet FortConsult, om weekendens hacker-angreb på Dansk Folkepartis webside.

I automatiserede angreb er det hele sider, eksempelvis forsiden, der bliver ændret. I dette tilfælde er der tale om enkelte elementer på flere forskellige sider.

"Det er hackere, der har haft et bevidst formål om at genere Danske Folkeparti," vurderer han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S