Dansk Folkeparti er hacket med nøgne mænd

Dansk Folkepartis webside har været udsat for et direkte angreb. Angriberne har udskiftet indhold på websiden, så der både optræder nøgne mænd og politiske kolbøtter.

Artikel top billede

Besøgende på Dansk Folkepartis webside blev fra morgenstunden mødt med denne besked.

Dansk Folkepartis webside fik i fredags besøg af en hacker, der overtog partiets webside.

"Billeder på siden er blevet udskiftet med billeder af eksempelvis nøgne mænd, og tekster er blevet ændret," fortæller Kim Eskildsen, der er pressemedarbejder i Dansk Folkeparti.

Da angrebet, der også resulterede i, at det fremgik, at DF vil afskaffe efterlønne, blev opdaget, sendte Dansk Folkeparti straks en henvendelse videre til host-firmaet, som gennem weekenden har forsøgt at gøre skaden god igen, dog uden held, fortæller Kim Eskildsen.

"Vore host fik siden op igen lørdag, men det viste sig hurtigt, at hackerne stadig havde adgang til siden. Derfor har vi valgt at lukke helt ned, indtil fejlen er rettet."

Man ved endnu ikke hvem, der har sat angrebet ind, men partiet har meldt angrebet til politiet, som nu efterforsker sagen.

Målrettet angreb.

At det blev Dansk Folkeparti, er ifølge en sikkerhedsekspert ikke noget tilfælde.

"Der er tale om et målrettet angreb," fortæller Thomas Wong fra firmaet FortConsult, om weekendens hacker-angreb på Dansk Folkepartis webside.

I automatiserede angreb er det hele sider, eksempelvis forsiden, der bliver ændret. I dette tilfælde er der tale om enkelte elementer på flere forskellige sider.

"Det er hackere, der har haft et bevidst formål om at genere Danske Folkeparti," vurderer han.

Annonce

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Project Manager

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job