Dansk Folkeparti er hacket med nøgne mænd

Dansk Folkepartis webside har været udsat for et direkte angreb. Angriberne har udskiftet indhold på websiden, så der både optræder nøgne mænd og politiske kolbøtter.

Artikel top billede

Besøgende på Dansk Folkepartis webside blev fra morgenstunden mødt med denne besked.

Dansk Folkepartis webside fik i fredags besøg af en hacker, der overtog partiets webside.

"Billeder på siden er blevet udskiftet med billeder af eksempelvis nøgne mænd, og tekster er blevet ændret," fortæller Kim Eskildsen, der er pressemedarbejder i Dansk Folkeparti.

Da angrebet, der også resulterede i, at det fremgik, at DF vil afskaffe efterlønne, blev opdaget, sendte Dansk Folkeparti straks en henvendelse videre til host-firmaet, som gennem weekenden har forsøgt at gøre skaden god igen, dog uden held, fortæller Kim Eskildsen.

"Vore host fik siden op igen lørdag, men det viste sig hurtigt, at hackerne stadig havde adgang til siden. Derfor har vi valgt at lukke helt ned, indtil fejlen er rettet."

Man ved endnu ikke hvem, der har sat angrebet ind, men partiet har meldt angrebet til politiet, som nu efterforsker sagen.

Målrettet angreb.

At det blev Dansk Folkeparti, er ifølge en sikkerhedsekspert ikke noget tilfælde.

"Der er tale om et målrettet angreb," fortæller Thomas Wong fra firmaet FortConsult, om weekendens hacker-angreb på Dansk Folkepartis webside.

I automatiserede angreb er det hele sider, eksempelvis forsiden, der bliver ændret. I dette tilfælde er der tale om enkelte elementer på flere forskellige sider.

"Det er hackere, der har haft et bevidst formål om at genere Danske Folkeparti," vurderer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest