Dansk Folkeparti er hacket med nøgne mænd

Dansk Folkepartis webside har været udsat for et direkte angreb. Angriberne har udskiftet indhold på websiden, så der både optræder nøgne mænd og politiske kolbøtter.

Artikel top billede

Besøgende på Dansk Folkepartis webside blev fra morgenstunden mødt med denne besked.

Dansk Folkepartis webside fik i fredags besøg af en hacker, der overtog partiets webside.

"Billeder på siden er blevet udskiftet med billeder af eksempelvis nøgne mænd, og tekster er blevet ændret," fortæller Kim Eskildsen, der er pressemedarbejder i Dansk Folkeparti.

Da angrebet, der også resulterede i, at det fremgik, at DF vil afskaffe efterlønne, blev opdaget, sendte Dansk Folkeparti straks en henvendelse videre til host-firmaet, som gennem weekenden har forsøgt at gøre skaden god igen, dog uden held, fortæller Kim Eskildsen.

"Vore host fik siden op igen lørdag, men det viste sig hurtigt, at hackerne stadig havde adgang til siden. Derfor har vi valgt at lukke helt ned, indtil fejlen er rettet."

Man ved endnu ikke hvem, der har sat angrebet ind, men partiet har meldt angrebet til politiet, som nu efterforsker sagen.

Målrettet angreb.

At det blev Dansk Folkeparti, er ifølge en sikkerhedsekspert ikke noget tilfælde.

"Der er tale om et målrettet angreb," fortæller Thomas Wong fra firmaet FortConsult, om weekendens hacker-angreb på Dansk Folkepartis webside.

I automatiserede angreb er det hele sider, eksempelvis forsiden, der bliver ændret. I dette tilfælde er der tale om enkelte elementer på flere forskellige sider.

"Det er hackere, der har haft et bevidst formål om at genere Danske Folkeparti," vurderer han.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S