Dansk Folkeparti er hacket med nøgne mænd

Dansk Folkepartis webside har været udsat for et direkte angreb. Angriberne har udskiftet indhold på websiden, så der både optræder nøgne mænd og politiske kolbøtter.

Artikel top billede

Besøgende på Dansk Folkepartis webside blev fra morgenstunden mødt med denne besked.

Dansk Folkepartis webside fik i fredags besøg af en hacker, der overtog partiets webside.

"Billeder på siden er blevet udskiftet med billeder af eksempelvis nøgne mænd, og tekster er blevet ændret," fortæller Kim Eskildsen, der er pressemedarbejder i Dansk Folkeparti.

Da angrebet, der også resulterede i, at det fremgik, at DF vil afskaffe efterlønne, blev opdaget, sendte Dansk Folkeparti straks en henvendelse videre til host-firmaet, som gennem weekenden har forsøgt at gøre skaden god igen, dog uden held, fortæller Kim Eskildsen.

"Vore host fik siden op igen lørdag, men det viste sig hurtigt, at hackerne stadig havde adgang til siden. Derfor har vi valgt at lukke helt ned, indtil fejlen er rettet."

Man ved endnu ikke hvem, der har sat angrebet ind, men partiet har meldt angrebet til politiet, som nu efterforsker sagen.

Målrettet angreb.

At det blev Dansk Folkeparti, er ifølge en sikkerhedsekspert ikke noget tilfælde.

"Der er tale om et målrettet angreb," fortæller Thomas Wong fra firmaet FortConsult, om weekendens hacker-angreb på Dansk Folkepartis webside.

I automatiserede angreb er det hele sider, eksempelvis forsiden, der bliver ændret. I dette tilfælde er der tale om enkelte elementer på flere forskellige sider.

"Det er hackere, der har haft et bevidst formål om at genere Danske Folkeparti," vurderer han.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg