Nu starter slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Der er nu kun fem store blokke af IPv4-adresser tilbage. De vil blive uddelt til hver sin verdensdel, hvor lokale virksomheder og ISP'er skal kæmpe om dem.

Artikel top billede

Hos Internet Assigned Numbers Authority (IANA) er man for alvor ved at løbe tør for IPv4-adresser.

IANA, der står for den globale uddeling af IP-adresser, har netop givet brugsretten til to af de sidste blokke af IPv4-adresser til APNIC, Asia-Pacific Network Information Centre, som så skal fordele dem i Asien og Oceanien.

Det betyder, at der kun er fem blokke tilbage. Ifølge reglerne skal de deles mellem de fem Regional Internet Registries (RIR), som står for at fordele de sidste IPv4-adresser til ISP'er og virksomheder på hver deres kontinenter.

Hver af de fem blokke indeholder omkring 16 millioner IPv4-adresser, og hos IANA forventer man, at der bliver kamp om de sidste.

I sidste uge udtalte en talsperson, at han forventer, at ISP'erne verden over sætter fart på ansøgningerne, nu hvor slutspurten er gået i gang.

Problematikken opstår, fordi der kun er omkring 4,3 milliarder mulige kombinationer af unikke IPv4-adresser. Over de sidste par år har antallet af ledige adresser været hastigt nedadgående.

Løsningen er, at man går over til de nye IPv6-adresser, som der findes et næsten uendeligt antal af.

Læs også

IPv4-adresserne slipper op - kun fem procent ledige

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S