Nu starter slutspurten om de sidste IPv4-adresser

Der er nu kun fem store blokke af IPv4-adresser tilbage. De vil blive uddelt til hver sin verdensdel, hvor lokale virksomheder og ISP'er skal kæmpe om dem.

Artikel top billede

Hos Internet Assigned Numbers Authority (IANA) er man for alvor ved at løbe tør for IPv4-adresser.

IANA, der står for den globale uddeling af IP-adresser, har netop givet brugsretten til to af de sidste blokke af IPv4-adresser til APNIC, Asia-Pacific Network Information Centre, som så skal fordele dem i Asien og Oceanien.

Det betyder, at der kun er fem blokke tilbage. Ifølge reglerne skal de deles mellem de fem Regional Internet Registries (RIR), som står for at fordele de sidste IPv4-adresser til ISP'er og virksomheder på hver deres kontinenter.

Hver af de fem blokke indeholder omkring 16 millioner IPv4-adresser, og hos IANA forventer man, at der bliver kamp om de sidste.

I sidste uge udtalte en talsperson, at han forventer, at ISP'erne verden over sætter fart på ansøgningerne, nu hvor slutspurten er gået i gang.

Problematikken opstår, fordi der kun er omkring 4,3 milliarder mulige kombinationer af unikke IPv4-adresser. Over de sidste par år har antallet af ledige adresser været hastigt nedadgående.

Løsningen er, at man går over til de nye IPv6-adresser, som der findes et næsten uendeligt antal af.

Læs også

IPv4-adresserne slipper op - kun fem procent ledige

Overblik: Sådan får du styr på de nye IP-adresser

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S